Když jsem předevčírem likvidovala vánoční stromek – ano, 11. února – , došlo mi, jak jednoduše by se vysloužilá vánoční výzdoba dala proměnit na valentýnskou a ještě se stát užitečnou. Takže jsem rychle zadělala na perníčky a během jediného večera došlo k převratné a světově ojedinělé proměně adventního věnce a tůjí na valentýnskou do it yourself výzdobu v typickém „sláma stylu“.
Možná za to může idol mé dcery, Ferda Mravenec, že mě tohle napadlo. Každopádně zlaté české ručičky v kombinaci s mateřskou dovolenou plodí zajímavé výsledky.
No ale upřímně, vedlejší produkt mého pečení potěšil chotě a dceru ještě víc než doličné načančané serepetičky, které jsem rozestavila po celém bytě a kochám se jimi pomalu i ze spaní. Všechny perníčky, které jsem napekla, samozřejmě neskončily přilepené na stromkách. Dobrou chuť, moji dva Valentýnci!
Potřebujete:
tavicí pistoli s náplněmi (prodávají hobby markety, kreativ obchůdky apod.)
stuhy různých barev a šíře (navažte z nich mašličky a upevněte k věnci, květináči či stromečkům tavicí pistolí)
perníčky (zkuste třeba pohankové, recept ZDE).
drobné dřevěné a jiné dekorace (koupíte v květinářství, kreativu, hobby marketu)
vánoční ministromky, ex-adventní věnec apod.
A proměna může vypuknout
Celé je to jen a pouze o kouzlení s tavicí pistolí, která k čemukoliv přilepí cokoliv. Inspiraci vidíte na fotkách. Pro začátečníky: rozehřáté lepidlo má tendenci z pistole ukapávat, takže na stůl nějaký hadr nebo igelit, ať si nezničíte stůl. Prostě jako dětičky při výtvarce, miluju tyhle návraty do dětství.
Já jako základ svého tvoření využila adventní buksusový věnec, který má tu bohulibou vlastnost, že se sice sesychá, ale nesviní, pardon neopadává, ani nepíchá, takže manipulovat s ním není za trest. Ano, proti smrkovému věnci, který si konec konců můžete vyrobit i sami, si za buksus připlatíte. Docela dost. Můj superobří věnec stál 400 korun (na malém městě, co teprv Praha, že?) Takže vyhodit ho, sotva skončí advent, by bylo děsně nebio, neeko a hlavně kravina.
Dále mi posloužily vánoční tůjky z květinářství. Nenazdobené jsem je kupovala už loni, kus cca za 150 korun. Darda, já vím. Jenže na vánočních dekoracích ujíždím. Asi by mohly po splnění adventní mise putovat před dům, máte-li nějaký, ale ty moje panelákové vytápění v zimě moc nezvládaly, seschly se, a tak nevím, zda by se po přesazení na pozemek chytily. Pokud navíc na pozemku žádné túje nechcete (ekozahradník by vám řekl: co s tak neužitečným stromem), nebo už jich tam máte dost, využijte je znovu k valentýnské a velikonoční výzdobě a investice do nich se rozloží ještě o pár měsíců. Pak už mi to jako taková darda nepřijde.
Náklady na vánoční výzdobu bytu, kterou možná jako já provozujete rádi z čerstvého matroše, už v rodinném rozpočtu nevyzní tak hrozivě a vás zahřeje pocit, jak děsně jste na to vyzráli. Já si to snad nechám patentovat!
Přeju vám, ať vám to tvoří!
Pées: Perníčky použité na dekoraci samozřejmě nezahazujte, využijete je při zdobení ještě za deset let.
© Sláma v botách
Pingback: Pohankové perníčky pro děti: bez moučkového cukru, hned měkké | Sláma v botách
Pingback: Netradiční velikonoční perníčky se semínky, mandlemi a kokosem | Sláma v botách
Pingback: Když je byt po Vánocích holý, beru i Valentýna (a moje rychlá DIY výzdoba) | Sláma v botách