Jak do sebe bezbolestně dostat kýbl kopřiv? Tohle je náhodou moc dobré řešení! 🙂
Nemám čas ťukat recept, tak věřím, že pochopíte i jednoduchý fotonávod. Pesto připravuji na ochutnávku pro Den Země. A co jiného použít než plané bylinky, které nám teď na jaře servíruje příroda zadarmo všude kolem nás.
ALE POZOR: kopřiva je mocná pročišťovatelka krve a celého těla, přistupujte k ní proto jako k léku. NA KONCI ČLÁNKU NAJDETE PRAVIDLA, JAK S KOPŘIVOU A BRŠLICÍ NAKLÁDAT, ABYSTE SI POCHUTNALI, ALE NEUBLÍŽILI SI.
*********************************
RECEPT
1. Dýňová semínka na sucho opražte se solí. Po chvíli přidejte i konopná a krátce restujte.
2. Omyjte si byliny.
3. Bršlici poznáte podle „kozího kopýtka“.
A ještě bršlice.
Kopřivy snad netřeba představovat.
Takže omyjeme…
Okapeme…
A nakrájíme.
Osolená semínka a byliny dáme do mixéru, přilijeme dle chuti olej (panenský… jak libo olivový, slunečnicový, řepkový, lze přidat i dýňový či lněný, ale v menším množství – mají výraznou chuť).
Důležitý bod: ochutnávání! Můžeme ještě dosolit, dodat víc oleje…
Finíto tuto!
Nazdobíme, nafotíme, napapáme.
Pro užívání kopřiv coby jarního přírodního pročišťovacího prostředku platí tato pravidla:
1. Užívá se krátkodobě, cca 14 dní na jaře. V podobě čajů, pesta, špenátu, součást smoothie, odšťavněných šťáv atd.
2. Sbírají se jen vrchní listy z mladých kopřiv, na čistých místech a nikoliv z míst, kde kopřiv roste příliš mnoho najednou (v takové půdě je až moc dusíku, což není vhodné).
3. Kdo trpí na ledviny, měl by se mít před kopřivou na pozoru. Údajně je v tomto případě lepší užívat místo kopřiv mladé lístky břízy.
4. U dětí také opatrně, na rozdíl od nás se ještě tak intenzivně čistit nemusejí. Sledujte reakce, ať nemají kopřivku. 🙂 To ostatně platí i pro vás. 🙂
I u bršlice mějte na paměti, že méně je někdy více a že na novou potravinu si musí tělo zvykat. Nezpůsobte mu hned šok tím, že sníte mísu pesta z kopřiv a bršlice na posezení.
I když chápu, že na to nejspíš po ochutnání receptu budete mít chuť.
NA ZDRAVÍ!
Ať mi rostou!©
Dostal jsem se sem přes bršlici,jeden z odkazů byl sem. Velmi mě Tvé (doufám,že můžu tykat,jsem určitě starší) stránky oslovily,je to čtivé a zajímavé. Suším také vše možné,co roste kolem baráku,ale Tvého zapálení nedosahuju. Ale vše má svůj vývoj. Měj se krásně,jdu hledat bršlici! A pozdravuj manžela. Miloš
Bršlici si, Miloši, nech zase na jaro. Teď je spíš čas lichořeřišnice a bezinek. První do pesta, druhé do čaje. Měj se pěkně a někdy zas nasetkanou u blogu. 🙂 Pozdrav vyřízen vyřízenému manželovi. 🙂