Nedávám o sobě vědět. A je to dobře! Aneb jak mi loni bylo i nebylo do zpěvu.

Napište komentář
Na svátky nám vypnuli proud. Čas rázem úplně jinak plyne.

Já vím, moc o nás poslední dobou nereferuju. To vždycky mívá své důvody.

Buďto máme tak moc práce, že ťukání postů na sítě nebo blog je úplně mimo mou realitu. Anebo se nám doma dobře daří a já to z pověrčivosti nechci zakřiknout a raději si svoje štěstíčko prožívám jen v sobě.

No, obojí je teď správně.

Poslední roky jsou fakt neskutečná jízda, kterou se zuby nehty snažím přibržďovat kotníky, ale co si budem, ta horská dráha se takhle zastavit nedá. A tak se jenom snažím nevyletět ze zatáček a nějak ten náš rodinný vozíček korigovat, aby zůstával na dráze, kterou jsem pro něj chtěla a našla, akorát jsem netušila, že to bude až takováhle jízda. Jako užíváme si ji, vo to žádná, akorát si říkám, jestli ji ještě vůbec řídím a dalo by se případně zastavit / vyskočit, kdyby už toho na nás bylo moc. No ale pšt, o tom manželovi prosím ani slovíčko.

A pak je ale naštěstí pravda i to, že se nám poslední rok vedlo moc dobře a za to jsem o to víc vděčná, oč větší starosti vnímám ve svém okolí a kdyby jenom tam. Jedna válka neskončila, další vypukla, ne, nechci to sem vůbec tahat, ale ve vzduchoprázdnu nežijeme. A já jsem asi čím dál pověrčivější a vděčnější za to, co mám.

Kdybych měla tenhle rok aspoň krátce shrnout, tak to vlastně byla podobná písnička jako roky předchozí. Muže jsem viděla po většinu roku buďto v montérkách a pracovní vestě, nebo (letní varianta) v montérkách bez vesty. Já trávila celý rok buďto ve vzpřímené poloze ve škole, nebo (zahradní varianta) se zadkem nastaveným slunečním paprskům a čumákem zabořeným do hlíny. Děti prožily rok ve škole, nebo na sto padesáti mimoškolních kroužcích, klubech, aktivitách a táborech (ani letos se nepodařilo toto číslo snížit!). Oslavila jsem čtyřicítku, vyměnili jsme střechu na stodole a vybudovali letní kuchyň, muž s tchánem nám navíc konečně vyrobili pořádnej rodinnej hodovní stůl, sklidila jsem rekordní počet dýní a k tomu krásné cibule, Lidka nacvičuje na sokolský slet, Vašík čutá fotbal a křečci Pepan s Bobanem se s námi dožili druhých Vánoc. Byli jsme na dvou krásných dovolených a několika výletech, léto prožili v lese a od června do září spali na karimatkách na zahradě. Přečetla a poslechla jsem nespočet úžasných knížek, z Vaška se stal zdatný běžkař a Lidce už narostly tak dlouhé husté vlasy, že jí je mohu jenom závidět. V závěru roku se muž pustil do velkých prací na interiéru stodoly (velké plány tam má!) a já zvládla letošní vánoční výzdobu v tom nejvíc eko-bio-minimalistickém duchu (přinesla jsem si z lesa všelijaké větve, chvojí, šišky, mech a to je prosím pěkně všechno!), na což jsem snad úplně nejvíc pyšná. 🙂

Peču chleba, zavařuju, nakládám ovoce i zeleninu, sbírám a suším, klíčím, sázím, okopávám a zalévám. Čtu a učím. Vychovávám, pusinkuju, mazlím. Křičím! (bohužel) Spím i nespím. Tancuju, mluvím sama pro sebe, směju se a někdy se možná až moc dojímám. Scházím se s přáteli, ale čím dál víc také oceňuji samotu nebo chvíle pouze s rodinou. Miluju rána, vstát v půl šesté a mít celý den před sebou, to je moje. Muž dojíždí a pracuje. Pracuje. Pracuje. Pracuje v práci a pracuje doma. Odpoledne si někdy dá šlofíka a začal pít pivo a chodit na tenis. Daří se mu, na co sáhne (až na to propadnutí podlahou stodoly!!!), a sklízí tak neskonalý obdiv své méně zdatné ženy. Někdy ji komanduje, že nemá chodit běhat a radši mu pomoct ve stodole. To se pak žena musí tajně plížit z domu, aby aspoň trošku sportování uhrála, a doufat, že nebude přistižena. Ale jinak si ti da dva žijí dobře a ve všem si vyhoví. Vypadá to, že se mají rádi. 🙂

No a pak jsou tu děti, ve škole dříči, ale doma věční bordeláři, kteří pro jednu činnost odcházejí od druhé a nervují tím svou matku, která se pak (pravidelně) zcela přestává ovládat a řve, jako by ji na nože brali. Ale nakonec dá dětem stejně večer pusu na dobrou noc a zapelíškuje se s nimi, aby si společně přečetli pár stránek v knížce, protože co by to bylo za život bez čtení, pelíškování a pusinek.

Přátelé, jestli si do tohoto roku dávám jedno jediné předsevzetí, tak ovládnout svoje hlasivky a používat je výhradně ke zpěvu, nikoliv řevu. Nebo ho aspoň významně omezit. Tohle je totiž asi ta jediná věc, která mě trápí a trápila celý uplynulý rok.

Tak mi držte palce, ať se tento rok polepším. A pak už jen, ať mi ta moje milují rodinka zůstane zdravá a ať mi rostou!

I vám bohatou úrodu, festovní zdraví, práci, která vám dává smysl a dělá radost, povedenou rodin(k)u, hejno přátel a samý zpěv!

Jaro. Po práci hamaka. 🙂
Jaro. Budování letní kuchyně.
Jaro. Našli jsme ještě nevyklepaný mák, tak mají děti co dělat.
Jaro. Zvětšujeme záhony, to je už tradice.
Velikonoce. Cesta na Maltu. Ano, opravdu myslím Maltu s velkým m. 🙂
A po festovním odpočinku…
…zase klasika. 🙂
To mi připomíná, že jsme na jaře zase museli ořezat vrby.
Tak sláva, stodola už nám na hlavu nespadne! Akce výměna střechy byla v plánu dlouho a konečně na ni došlo…
Zde je zdokumentováno, že i já se na akci Stodola drobně podílela.
Pak tu byla akce Letní kuchyň. Mužův majstrštyk. 🙂
Nesmíme podcenit kvalitní zásobování.
Samozřejmě jsme si hojně užívali darů jedlé zahrady.
Lidka, Pepan a Boban. Miláčci.
Letní úžasná úroda brokolice. Pořád pro ni lezeme do mrazáku. Cukety klasika, ve špajzu taky spousta zavařených skleniček.
Především to ale byl ovocný rok. Poprvé jsem mohla vyrábět i angreštové kompoty, kolik toho bylo.
Maková panenka a panáček při sklizni.
A tohle bylo moje léto. Střídala jsem v podstatě jen dvě stanoviště – zahradu a les. Na zahradě pak stanoviště záhony, lehátko (s knihou), kuchyňka a altán, kde jsme spali. Ani do Chorvatska jsem s rodinou tentokrát nejela.
Vypadla jsem pouze na párdenní čundr po Krušných, což byl mimochodem vrcholný zážitek léta. Obzvlášť když se mi tyhle 15 let staré turistické boty, které poslední dobou už používám hlavně na zahradu, hned po pár kilometrech rozpadly, a tak jsem zbytek musela odšlapat v pantoflích.
Prošlapaly jsme s kamarádkou východní část Krušných.
A o něco později tatáž trasa (kratší) s dětmi.
Fenomenální úroda dýní.
Tohle už neodmyslitelně patří k našim létům.
A loupáčci už zase v akci. Pro změnu podzimní luštění fazolí.
Oříšků bylo výrazně míň, ale stromy máme tři, tak jsme pro nás nasbírali.
Hlad nebude.
Na konci roku jsme byli navštívit mého bráchu ve Švýcarsku. Bylo pár nádherných dní s celou rodinou, no a ta příroda…
Tak to byl rok 2023. Osobně za něj moc děkuji, ale současně doufám, že ten příští se přece jen tak celkově polepší.
PF 2024!
A jen samé příjemné melodie! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *