Nádivka z drůbežího masa, cibulky a zeleniny zapečená do šťavnaté cukety je luxus. Ale i vegetariánská verze s tempehem je důstojný způsob, jak se gurmánsky rozloučit s létem!
Zelené cukety jsou letní klasika. Já se ale poslední dobou zamilovala do žlutých, které mému oku prostě lahodí víc. A protože i očima se jí, vysela jsem na zahradě právě žluté cukety a teď si užívám sklizeň v plném proudu. Tři rostliny plodí tempem čtyři obří cukety týdně! Co s tak hojnou úrodou, tedy pokud ji z půlky nechcete rozdat příbuzným?
Cuketa je univerzální zelenina. Protože nemá nijak výraznou chuť, hodí se jako „výplňovka“ do spousty zeleninových jídel, které krásně barevně nakopne. Ale nejen do nich, moje babička například peče z cukety i sladkou buchtu. Tahle tykvovitá zelenina navíc obsahuje řadu nutričně zajímavých látek – když jsem dceři začala vařit první zeleninové příkrmy, byla cuketa druhou zeleninou po mrkvi, kterou mi dětská doktorka radila zkusit. Nezpůsobuje totiž žádné alergie a dobře se tráví.
V létě jsem si zvykla přidávat trochu na kostičky nakrájené cukety (i se slupkou) do ranní polévky, kterou snídáme. Výborně se taky kombinuje s rajčaty a paprikou – lehce vše na cibulce zasmažte, poduste na pánvi s bylinkami a máte základ svěží zeleninové omáčky ve stylu Uncle Ben´s. Nebo můžete cuketou upgradovat lečo, pokud jste milovníky téhle české klasiky.
Já ale nejvíc propadla pečené cuketě, jejíž vydlabaný vnitřek plním zeleninovomasovou (či zeleninovotempehovou) nádivkou. Pak už je to snadné jako facka: plněnou cuketu zapečete a necháte si ji na stůl naservírovat nahým manželem.
Zapékané cukety plněné masem nebo tempehem (verze pro vegetariány)
Nachystejte si ingredience
2 větší cukety, podélně rozpůlené
300-400 g kuřecího nebo krůtího masa, VEGETARIÁNI: 1 ochucený tempeh (uzený, marinovaný…, nemusíte použít celý)
3-4 velké cibule
3 či více stroužků česneku
2-4 žloutky (jak kdo vejcím fandí, já dávám 4)
2-4 rajčata zbavená jadérek, nejlépe i slupky (spařená)
nasekaná nať z petrželky, nesetřit
sůl, pepř, čerstvé či sušené bylinky (třeba oregáno, rozmarýn, saturejka, směs provensálských bylinek)
pár lžic olivového oleje
varianty dochucení: plátky lučiny či čerstvého kozího sýra, sezamová tahini pasta, hořčice, dýňový olej, strouhaný čerstvý zázvor apod.
A tady je postup
1. Příprava cukety
Cukety důkladně kartáčkem vydrhněte pod studenou vodou. Odkrojte z obou stran „bubáky“. Podélně cukety rozkrojte a po celé délce vydlabejte vnitřek se semínky (lze použít třeba do zeleninového vývaru). Používat budete vzniklé cuketové lodičky. Přendejte je na plech vyložený pečicím papírem a zapněte troubu max. na 170 ºC. Kvalitní olivový olej vyšší teploty nezvládá, začal by se přepalovat.
2. Příprava nádivky
Cibuli nakrájejte nadrobno, česnek na plátky, maso nebo tempeh na menší kostky. Rajčata zbavte jádřinců a trochu je pokrájejte. Na pánvi pomalu rozpalte olivový olej a krátce na něm zarestujte maso (tempeh) s cibulkou a česnekem. Osolte a opepřte. Po chvíli přidejte rajčata, pustí šťávu, v níž vše krátce poduste. Nádivku pak rovnou z pánve vyklopte do vydlabaných cuket a rovnoměrně rozprostřete po celé délce.
3. Zapékání s bylinkami
Zatímco se cuketa peče, připravte si vaječnou „míchanici“, kterou cukety závěrem přelijete. Oddělte si žloutky a vidličkou je trochu rozmíchejte. Pak přidejte najemno nasekanou petrželku a bylinky: máte-li čerstvé, hodí se bazalka, oregáno, rozmarýn… Ze sušených můžete zkusit třeba saturejku či provensálské bylinky. Cca po 30 minutách pečení už začne kuchyní vonět budoucí bašta, takže plech s cuketami na chvíli vyndejte z trouby a přelijte vaječnobylinkovou směsí. Nechte pak ještě 5 minut zapékat.
4. Dopečeno!
Že je upečeno, poznáte podle toho, že nádivka lahodně zezlátne, a když do cukety píchnete, vidlička jí lehce projede. Nádivku nesmíte přesušit, ale současně by cuketa neměla zůstat tvrdá. Čím rozpečenější je, tím víc se její šťáva s nádivkou spojí.
5. Pokaždé hotovo trochu jinak
Existuje spousta možností, jak si tenhle recept užít pokaždé jinak. Třeba můžete na horké cukety, právě vytažené z trouby, rozdrobit trochu čerstvého kozího sýra nebo lučiny – roztečou se a přidají další chuťovou složku. Já nahoru každopádně vždycky nakapu trochu olivového nebo dýňového oleje. Není vůbec špatné, když cukety ještě před zapékáním a plněním nádivkou potřete po celé délce sezamovou tahini pastou (bioprodejny, v supermarketech prodávají koutky s mezinárodní kuchyní, u nás v L. kupuji na farmářských trzích u stánku s řeckými specialitami). Nebo lodičky pomažte troškou hořčice. Milovníci ostřejší chuti můžou do nádivky nastrouhat čerstvý zázvor.
6. A servírujeme…
Cukety pak můžete jíst vidličkou a nožem a přikusovat k nim třeba nějaké italské bílé pečivo. Ale já mám nejradši vzít je normálně do ruky a jíst vcelku jako pizzu. Stylovější způsob, jak se rozloučit s babím létem a aktuální úrodou cuket, byste nevymysleli. Obzvlášť když vám jídlo přinese na stůl partner, o jehož bezchybnou figuru se takovu večeří postaráte. 😉
Nechte si chutnat a ať mi rostou! ©
Pingback: Co se dá pěstovat na podzim a já to nevěděla | Sláma v botách