Tenhle recept je hnedle hotový, jenom nesmíte počítat ty čtyři dny strávené klíčením slunečnice. 🙂 No jo, ale na dobré věci se vyplatí si počkat!
Zakládám v našem městě Semínkovnu (více o semínkovnách ZDE) a rozhodla jsem se, že pro slavnostní zahájení připravím občerstvení s tématikou semínek. Klíčení se nabízelo. Protože jsem ale pozvala i pár vážených představitelů našeho města (a taky tchána s Ópou), musím se připravit i na variantu, že ne všichni hosté budou mít náladu „chroupat nějaké zelené zrní“.
Proto jsem si vzpomněla na pražená slunečnicová semínka. V rámci žánru semena a dobroty z nich je považuji za chuťový mainstream. Restovat KLÍČENOU slunečnici jsem sice ještě nikdy nezkoušela, ale něco mi říkalo, že to bude dobré. JE!
Po troše experimentování, ladění chuti a ochutnávání tu máme…
Pesto z pražené naklíčené slunečnice se sušenými rajčaty, bylinkami a žervé
Varianta veganská: žervé vyměňte za tofu a přidejte o kapku víc oleje
Je to neskutečně jarní, plné vitamínů a života. A pokud byste tam toho života snad chtěli mít ještě o vitamín víc, tak slunečnici nepražte. I tuhle variantu jsem zkusila… a mlaskla jsem si.
*****************
Připravte si:
- 150 g slunečnicových semínek vyloupaných
- 50 – 100 g sušených rajčat, nakládaných v oleji (ideálně naložených i s česnekem, rozmarýnem či jinak dochucených)
- žervé (kozí, kravské, jak kdo rád)
- bylinky lichořeřišnice a řeřicha (vřele doporučuji celoročně pěstovat na okně v květináči: viz TOHLE MOJE VIDEO) – mají ředkvičkově pikantní říz, což se ke slunečnicovému pestu extra hodí. Nemáte-li, říz dodá i syrový česnek, jen zelená složka a následná dechová jemnost se z pesta ztratí.
- pár lžic panenského slunečnicového oleje
- sůl
Jdeme na to pesto:
1. Semínka nakličte. V nakličovací misce nebo jen obyčejně na talíři. Proplachujte semínka v sítku studenou vodou, aby byla stále mokrá, dvakrát denně je minimum, a pokaždé omyjte i nakličovací nádobu. Obojí důkladně. Poté v ní nechte mokrá semínka stát. Musí být stále vlhká, ale neplavat. Kdo nebude proplachovat, tomu semínka zplesniví, fakt bacha na to! Klíčení trvá zhruba 4 dny.
2. Pražíme. Naklíčená semínka nasucho restujte se solí v kastrolku. Stále míchejte, čím budou sušší a opraženější, tím víc se chytají ke dnu kastrolu… tak nepřipálit. Jakmile se začne linout typická vůně pražené slunečnice, sundavejte z plotny.
3. Mixování a ochucování. Semínka přendejte do mixéru, přidejte sušená rajčata i s troškou olejového nálevu (plave-li v něm i nakládaný česnek, taky s ním šup do pesta), žervé, bylinky a pár lžic kvalitního slunečničáku. A mixujeme.
4. Dochucujem, finále. Případně ještě dosolte, dopepřete, doobylinkujte, lžíci toho (olej) a lžíci onoho (žervé)… jak kdo rád ostré, mastné, pikantní. A máme to tu…
- mažeme na pečivo
- jíme s těstovinami
Skladujeme ne moc dlouho v lednici, ideálně svrchu zalité olejem pro delší trvanlivost.
Na semínkové slavnosti budu pesto podávat se svým domácím jednozrnkovým chlebem (víc o něm ZDE a ZDE). Jak chutnalo širším masám, nafotím a poreferuji.
I vám dobrou chuť.
A… mně, víte co…
Ať mi rostou!©
no těšíme se 🙂
sem s receptem -)
P.
HOTOVO! A zítra máme vyřešený oběd. 🙂
Vyzkoušíte taky?
S klíčením mám opravdu špatné zkušenosti. Asi tedy nejspíš málo proplachuji. U Tebe to vypadá snadné. I to pesto. Sušená rajčata mám…možná se do tohoto vtipného receptu pustím.
Moc jsem se u čtení pobavila, snad mi to vydrží i při přípravě:-)
Hezký večer
H.
Mně se nedaří klíčit ty kupované klíčivé směsi, kdy každé semínko je jinak velké a asi mu i jinak dlouho trvá, než naklíčí. Proto většinou klíčím jen jeden druh v jedné nádobě. A proplachuju, proplachuju, proplachuju… donekonečna.
Děkuji za receptík 🙂 Na pesto se již dlouho chystám a se sušenými rajčaty bude určitě vynikající. Mějte se tam u Vás krásně 🙂
Mate moc krasne webovky. Dekji za odkaz na ty me. Uz brzy se chysta jejich modernizace, akorat kde brat ten cas. 🙂 omrknu vase recepty.
Děkuji 🙂 teprve začínáme, zkoušíme. Ráda si u Vás čtu, vždy se těším na nový článek, tak se budu těšit i na nové stránky 🙂 Mějte se krásně.