Zajímavé: hráškovou polévku miluje snad každý. Ale z cuketové polévky by se u vás doma všichni pozvraceli? Na tohle mám trik. Jmenuje se krémová polévka s bramborami. Když dodržíte postup, přítomnost nějaké té cukety, brokolice, řepy, květáku nebo kapusty se v polévce ztratí a vaši odmítači zeleniny ještě vylížou talíře. Zázrak? Ne, moje zkušenost.
Skoro se mi ani nechce věřit, že někdy byly časy, kdy se mi zvedal žaludek z rajčat nebo vařeného květáku. Ale moji rodiče by mohli vyprávět. Scény kolem zeleniny mi vydržely až hluboko do dospělosti. No ale jednoho dne, simsalabim, scénám byl konec. A od té doby jedla Veronika veškerou zeleninu šťastně až do smrti.
Tak přátelé, ne, takhle jednoduché to nebývá. Pokud máte doma kovaného zeleninového odmítače, tím, že mu budete do omrzení nabízet talíře s dušenou mrkví, jeho odpor nezlomíte. Což už jste koneckonců nejspíš zjistili. Já svůj odpor k zelenině překonávala roky a postupně. Ideální otužovací metodou jsou právě mixované polévky s bramborami. Vaši odmítači vůbec nepoznají, že do hrnce kromě brambor přišla i nepopulární brokolice s cuketou. Pravdu si samozřejmě musíte nechat pro sebe až do doby, kdy si na vašich polévkách rodina vytvoří závislost. A ta chvíle přijde, jako že se bývalá odmítačka zeleniny jmenuju.
Fór je v tom, že většina zeleniny nechutná tak strašně, jak si představujeme – jenže vysvětlujte to naší hlavě, která už má nějaký názor a pozření tak odporné záležitosti, jako řepa nebo květák, nám už předem oškliví. Místo aby se člověku začaly sbíhat sliny na nádherně zeleňoučký špenátek, děje se pravý opak – ještě jste neochutnali a už se vám preventivně zvedá kufr. Jakmile se zakousnete, ten kufr se samozřejmě dozvedne.
Takže na to musíte jinak. Pokud máte doma odmítače, který už má zažité, že něco konkrétního nejí a basta, přesvědčovat ho: „nebuď hloupej a aspoň to zkus,“ nemá smysl. Jeho žaludek právě dostává pokyn, že se na něj chystá talíř páchnoucích chcíplých krys, a podle toho bude vypadat reakce. Odmítačův psychický blok se ještě posílí. I tohle píšu z vlastní zkušenosti. Jsem svým rodičům vážně vděčná, že mě do těch chcíplých krys (rozuměj, do banánů, mandarinek, třešní, meruněk, špenátu, květáku, cuket, okurek, paprik… a hlavně do RAJČAT!) proti mé vůli nenutili. Ovšem, co bejvali mohli zkusit – a já si ověřila u své tříleté dcery, že to fakt funguje – je nabízet mi zeleninu v takové formě, míře a hlavně úplně nenápadně, že by nějaké mentální obrazy chcíplých krys v mém mozku vůbec nevznikly. Moje dcera jí veškerou zeleninu, na kterou si vzpomenete. Jí vlastně asi úplně cokoliv, na co si můžete vzpomenout, a s gustem! Že by se něco takového hodilo i vám doma?
Tak znovu, začněte krémovými polévkami. Potřebuje dobrý mixér a brambory. Brambory proto, že v polévce chuť „nežádoucí“ zeleniny spolehlivě zamaskují. A rozmixovat to musíte, abyste zahladila stopy. No co, kuchaři přece mají nárok dělat kolem svých speciálních receptur tajnosti. 🙂
Lahodné krémové polévky pro odmítače zeleniny
1. Chvála mixování. Vybranou zeleninu nakrájejte nebo nastrouhejte a dejte do horké vody vařit. Až vše změkne, zeleninu důkladně rozmixujete na hladký krém, aby nikdo nemohl zkoumat: „mami, co to v tý polívce plave? Není to náhodou…eeee?“ Ne. Hladké polévky, jako je už zažitá hráškovka, jsou hitem moderní gastronomie a spásou matek, které chtějí pro svou rodinu to nejlepší i přesto, že to rodina sabotuje. Proto mixujte, mixujte, mixujte. A pak mlžte. Až se sabotéři budou ptát, co za polévku to lijete do talířů, proboha neříkejte „ale, takovou s květákem“, nebo dokonce „brokolicovou“, ale buďte kreativní a vymýšlejte si, třeba „dneska máme krémovou polévku podle italského receptu“ nebo „krémová francouzská bramboračka, nech si chutnat“, „zahradní krémová polévka“ atd atd. Koho zajímá, že do té polévky přišel kromě brambor i květák nebo černá ředkev. Krysy by zaútočily, však víte.
2. Chce to brambory, hodně brambor. Neznám nikoho, kdo by brambory nejedl. Přitom mají fantastickou maskovací schopnost. Díky obsaženým škrobům dokážou dodat polévce hutnou konzistenci a sytou chuť. Ale hlavně, chuť ostatní zeleniny do velké míry přebijí. Pro ultra odmítače radím brambor víc a ostatní zeleniny méně, zkuste reakci, a když to projde, postupně poměr měňte ve prospěch ostatních druhů. Podobně jako brambory fungují i batáty a dýně, ale ty už mají specifičtější chuť a polévku oslazují. Brambory jsou jistota.
3. NEvařte toho kotel. Zeleninové polévky se mají jíst čerstvé, hned jak se dovaří, to pak i nejlíp chutnají. Jíst tři dny ohřívanou polévku bych nedala ani já, natož váš odmítač. Jak uvidíte dál, uvařit si kastrolek čerstvé polévky k snídani není žádná věda a rozhodně není nutné kvůli tomu vstávat o půl hodiny dřív ani pak likvidovat povstání kastrolů. Uvařte jen tolik, kolik hned sníte, a příště zase čerstvou várku.
4. Krájejte různě velké kousky. Logicky čím menší kousky, tím dřív změknou a tím dřív hotovo. Ale vodnatá cuketa změkne dřív než tvrdá mrkev a vy potřebujete, aby byly uvařené ve stejnou chvíli. Proto na to myslete při krájení – mrkev nakrájejte na drobno, zatímco cuketu klidně i na velké kostky. Co ještě se hodí vědět? Batáty jsou dřív než brambory. Brambory dřív než mrkev. Kapusta trvá dýl než špenát, cibule déle než pórek atd atd. Dýně bez slupky je hned, ale se slupkou trvá asi jako brambor. Podobný čas si vezmou i fazolky. Vypadá to složitě? Fakt ne, tohle dostanete rychle do oka.
5. Nepřekombinujte to. Nejlepší je vařit ze sezónní zeleniny, co zrovna dům dal, a zbytečně nad složením polévky nepřemýšlet. Ale už jsem zjistila, že naházet do kastrolu úplně všechnu zeleninu, co doma mám, nemusí dát úplně dobrý výsledek. Některé druhy zeleniny spolu prostě ladí víc a jiné míň.
- Pastinák, batáty, mrkev a dýně polévku oslazují, takže používat je dohromady ve větší míře není dobré. Bacha hlavně na ten pastinák! Musela byste pak zachraňovat situaci solí (blbý pro děti) nebo sladkou chuť přebíjet tamari či shoyu sojovou omáčkou.
- Výraznou chuť i barvu dodá polévce špenát, pokud to není žádoucí, přidejte jen pár lístků těsně před dovařením polévky.
- Totéž platí o řepě, pár kostiček pro začátek stačí!
- Růžičková kapusta dává nahořklou chuť a taky všechno přebíjí. Do polévky pro tři lidi nepřidávám víc než tři růžičky.
- V letních polévkách nešetřte cuketou, naopak kořenovou zeleninu si schovávejte spíš na podzimní a zimní vaření, kdy už nic moc jiného v lednici není.
- Když vaření začnete tím, že osmažíte na oleji nebo přepuštěném másle cibulku, polévka bude o třídu chutnější. S tímhle krokem se ale většinou zdržuju jen o víkendu.
6. Jakou chcete výslednou barvu? Přidáním červené řepy získáte polévku hnědou až svítivě rudou podle množství použité řepy. Špenát, brokolice a kapusta zase hází zelený výsledek. Po dýni bývá polévka oranžová, batáty a mrkev to pro změnu ladí do hvědočervena. Nejspíš budete čelit otázce, po čem má ta polévka tak svítivě červenou barvu. Připravte si odpověď, která strávníky nevyděsí – třeba, že je v ní paprikové koření? Že je červená, protože je v ní kečup? Rajčatový protlak? … Hnědou polévku můžete udat coby zeleninovou gulášovku. A zelenou barvu dodal polévce hrášek, no jasně, je to italská hráškovka. 🙂 Nenazývala bych to přímo lhaním. Prostě si jen trošku přibarvujete fakta.
7. Příklady kombinací
půlka cibule + 1 stroužek česneku + 1 velký brambor + půlka mrkve + osminka kapusty + třetina střední cukety + čerstvé bylinky dle chuti (oregano, pažitka, lichořeřišnice…)
cibule + česnek +bílá ředkev + brambory + batáty + fazolky
8. Proč polévku k snídani? Co tělo potřebuje po ránu? Hlavně tekutiny a sůl, protože obojí v noci vypotilo. Zelenina neškodí v žádné denní době, ale právě po ránu je obzvlášť vítaná (tělo se ještě čistí) a trocha dobře stravitelné energie z brambor se před sprintováním na autobus taky může hodit. Prostě polívky na Hrad!
Teď vážně: Na snídaňové polévky jsme najeli před dvěma lety, když jsme začali omezovat lepek, tj. pečivo. Kdo bezlepkový režim zkouší, narazí na klasický problém: co si mám dát k snídani? Instantní pohankové kaše a rýžové chlebíčky se rychle přejí a kdoví, jestli kus žitného kváskového chleba nakonec není zdravější. Všechny ty snídaňové cereálie, kupované kašičky a polystyrény vznikají pomocí extrudace. Což je průmyslový proces, o kterém si lze na wikipedii přečíst toto:
Extruze probíhá tak, že za pomocí teploty a tlaku je původní materiál (např. plastový granulát) roztaven, za pomocí šneku a matrice je vytlačen (extrudován) do výsledného tvaru a v chladící vaně je ochlazen, poté osušen a nařezán na požadovanou délku. V současnosti se extrudují: potraviny, např. kukuřičné lupínky, křehký chleba, psí granule, křupky, plasty (např. polystyren, plexisklo), guma EPDM, kovy, keramika a různé jiné materiály.
Takže ve chvíli, kdy už jsme nechtěli dál jíst něco, co se připravovalo stejně jako plexisklo a guma, mi přišly ranní polévky jako geniální řešení. Udělat porci pro nás tři zabere o deset minut víc času, než stojí namazat rohlíky s máslem, hodnota takové snídaně je ale nesrovnatelná.
9. Jak ale polévku ráno elegantně a rychle zvládnout?
Třeba takto: Vstaňte a jděte ještě v pyžamu postavit na kamna kastrolek s vodou. Než se stihne ohřát, naloupejte a nakrájejte trochu zeleniny. To je těch deset minut navíc proti mazání rohlíků s paštikou. Pak už se vše dělá samo. Zeleninu do vody naházejte, přidejte sůl a jděte se oblékat, česat, líčit, budit dítě, manžela… Za chvíli, až zas půjdete kolem kuchyně (za pět minut? za patnáct? fakt to moc neřešte), oheň vypněte a vezměte tyčový mixér, se kterým zeleninu rozmixujete. Ochutnejte, přidejte případně ještě sůl, pravou sojóvou omáčku nebo trošku másla, čerstvé bylinky a už to sázejte na stůl. Kastrol i mixér hned opláchněte teplou vodou (netřeba složitě mýt), ať večer nemusíte drhnout zaschlé nádobí a nadávat. Než polévka zchladne na ideální teplotu, budete už perfektně oblečená a připravená vyrazit za povinnostmi. Zbývá poslední detail: v klidu se dobře a zdravě nasnídat.
Nechte si chutnat a pište mi, jak jste s polévkami úspěšní. Zdravé snídaně přeju!
Ať mi rostou!©
Páni, mít tak tento článek k dispozici před léty… zelenině jsem moc nedala, ale opravdu jsem chtěla… jen to nějak nešlo. Propracovala jsem se k takovým polévkám sama, nejprve jsme se nad nimi rozplývali s manželem v oblíbené restauraci a po několika neúspěšných pokusech s cuketovou polévkou, které mne odradily, jsem ji v jednom časopise objevila. Cukety s bramborami, brambory se postarají o správnou hustotu, navrch nastrouhaný parmazán. No paráda! Jinak my musíme mít zeleninové mixované polévky vařené ve vývaru (nejčastěji kuřecí), jinak nám moc nechutnají… ale s tím vývarem už děláme řadu a řadu polévek: špenátová, mangoldová, dýňová (tu musíme mít s lžičkou korma pasty), patizonová, s medvědím česnekem, rajčatová, provensálská, hrášková, rukolová, pórková, topinamburová… nahoře s parmezánem, nebo opraženou cibulkou, slaninou, krutonky, kousky opražené zeleniny…
Jinak, co se týká toho, jak naučit děti jíst všechno, hodně se mi líbila kniha „Francouzské děti jedí všechno“ od Karen Le Billonové. Ne všechny tipy jde v českém prostředí použít, ale čtení toho příběhu stálo za to.
Jee, Jitko, diky za tipy, tu knizku neznam a omrknu. Co je korma pasta? S tim jsem jeste nevarila.
Je to jemná kari pasta, která nepálí. Ideální pro lidi, kteří kari teprve zkouší. No a jedna lžička dodá dýňové polévce takový správný šmrnc (opět jsme se inspirovali v restauraci, kde nám dýňová polévka moc chutnala a té domácí pořád něco chybělo.. bylo to právě to lehké ochucení). My ji kupujeme v Marks & Spencer.
Pingback: Život bez pšenice - Jeden měsíc běžce
Tak to je lakavy tip, s muzem to zkusime. V dobrych restauracich umi poradit, ze? 🙂
U nas teda zeleninu vsichni ji, zatim. Uvidime co jim nakukaji kamosi ve skolce. No a superbonus na kremovou polivku jsou krutonky:-) komu teda nevadi lepek.
Je dobré, když nahoře na polévce něco křupe. Pokud to nemůžou být krutonky, tak miluju právě různý pražený semínka. To je pak ještě další chuťový level.
Ahoj, opravdu senzačně napsané! Přesně tak to praktikuji s některou míň oblíbenou zeleninou a hlavně když dojede synovec s neteří, kteří nejí teplou zeleninu skoro vůbec. Kluci, manžel i já máme naštěstí jen po 1 jídle, které opravdu nemusíme a jinak jíme více-méně všechno. A právě na to 1 „NE-jídlo“ mladšího syna = lilek – jsem použila mixér a brambory (+ další zeleninu). Jmenovalo se to Africký kotlík, nebyla to sice polévka, ale zeleninová omáčka s brambory. Část brambor rozmixovaná se zeleninou, část nechaná na kousky. A jak se všichni olizovali! Teda já s klukama, protože jsem měla zrovna „prázdninový hlídací“ týden :o).
S krutonky máme taky jen ty nejlepší zkušenosti!!! A taky s česnekem – senzační!
(Komu teda nevadí po něm „vonět“.)
Rozmixovanou hráškovou polívku zjemněnou trochou smetany a s krutonky synovec snědl, ani nemrknul. A to ho natahuje, jen se na hrášek podívá. Na dotaz, jaká je to polívka, jsem mu řekla, že je z rozmixovaných Rákosníčků, což bych malým dětem asi neříkala, aby neutrpěly nějaké trauma :o), ale synovci je 11 let, takže se akorát zasmál a polívku snědl. Nevím jestli si pochutnal, ale důležitý je výsledek – zelenina v něm a né okolo!
Obdivuju kreativitu názvů, budu se inspirovat. Obzvlášť v Rozmixovaných Rákosníčcích vidím velký potenciál, to si nechte patentovat! 🙂
Jestli máte nějaké své oblíbené polévkové kombinace, sem s nimi. dÍKY DÍKY DÍKY.
Děkuji. Bylo to to první, co mě napadlo, když se synovec ptal z čeho že ta polévka je. Ale používala jsem název Rákosníčkova polévka, když byli kluci malí a já si nebyla jistá, jestli budou jíst brokolicovou, hráškovou apod. Dnes už bych většinu zeleninových mixovat nemusela a snědli by to i s kousky zeleniny, ale já to mám ráda mixlé a zas tolik práce to nedá. Polévkové kombinace zeleninové jsou u nás bezreceptové – co je, tak to se vaří. Nemáme problém téměř s žádnou kombinací zeleniny, jen jediné, co se mi moc neosvědčilo je celer … ten jíme v pomazánce, dávám ho když dělám masový vývar, ale v rozmixované zel. polévce to jaksi není ono. Ale 100 lidí 100 chutí a třebas někomu nevadí. Ale mám někde recept na italskou rajskou polévku. Už dlouho ji chci uvařit, protože nám ji kdysi vařila tchýně a tož ta byla naprosto senzační (a to rajská nepatří úplně k mým favoritům). Až najdu recept (jestli ho najdu :o( ?), určitě pošlu.
Bezva, tak recept pro inspiraci pošlete. Já už dnes taky málokdy dodržuju konkrétní recepty, u polévek už snad vůbec. Ale někdy mě zaujme netradiční kombinace nebo postup, který by mě nenapadl. Pořád je co se učit, jíst pořád dokola to samé, na to je život příliš krásný. 🙂
zeleninu jsem dceru naučila jíst tak, že jsem začala mixovat polévky. Krémové polévky jí fakt chutnají. to je fakt. Já teda si pořídila kvalitní mixér (vitamix), aby to zvládl rozmixovat horké a do hladka bez kousků.