Žádné ztužené tuky ani moučkový cukr. Jen pohanka, máslo a spousta medu. Že chutnají báječně, na to můžete vzít med, ehm, jed. 🙂
S receptem na bezlepkové perníčky z pohankové mouky mě inspiroval můj oblíbený foodblog U Věrušky v kuchyni. Originál paní Věrušky jsem si ale ještě upravila, abych mohla dát perníčky s klidným svědomím i své náročné dvouleté mlsalce. I když se stále pohybujeme v žánru vánočního cukroví, o těchto perníčcích se nebojím napsat, že jsou vesměs zdravé. Pohanková mouka dá perníčkům přirozeně nahnědlý tón, takže není třeba přisypávat kakao. Jedna speciální ingredience se zase postará o karamelový chuťový nádech. A zbytek už je perníčková klasika, máslo, med, směs koření. Díky vtipnému zdobení, na které mě přivedla paní Věruška, se obejdete i bez cukrové polevy. Vždyť říkám, že tohle je ideální vánoční recept pro děti.
Připravte si
400 g jemně mleté pohankové mouky, nejlépe od Šmajstrly (tj. pohanka z Moravy, mletá v tradičním mlýně, podle mě lepší než bio z Číny)
ještě trochu pohankové mouky na poprášení válu
50 g hodně změklého másla
150 g medu
50 gramů nejtmavšího třtinového cukru muscovado (kupuju v DM drogerii), lže i sušená třtinová šťáva rapadura, nebo když nesežente, tak světlejší třtinový cukr smíchaný s lžící melasy
2 celá vejce
1 žloutek smíchaný s trochou vodu, na potření perníčků před upečením
1 lžička jedlé sody
1 lžička perníkového koření, lze vyrobit doma (umelte v mlýnku na kávu nebo roztlučte v hmoždíři badyán, hřebíček, anýz, kardamom, přisypte skořici), ale přiznám se, že já normálně koupila
Proč zrovna tyhle suroviny
Nerafinovaný třtinový cukr muscovado je jediný cukr, který dokážu mlsat jen tak. Obsahuje ze všech třtinových cukrů nejvíc melasy, takže je celkem vlhký a má výbornou karamelovou chuť. Hodně se používá při výrobě likérů nebo míchaných drinků. A na pečení je geniální, odpadá totiž nutnost používat jiná dochucovadla.
Tohle dochucovadlo je navíc zdravé, melase se někdy přezdívá černé zlato a užívá se jako lék u různých nemocí – chudokrevnost, nespavost, zácpa, revma… Je nejbohatším rostlinným zdrojem železa (v receptech pro děti vítáno!) a nálož dalších vitaminů a minerálů je stejně tak úctyhodná. V melase najdete i další pro děti prospěšné látky, totiž kyseliny listovou a linolovou, dále nějaká béčka, vápník, fosfor, draslík, zinek… Kompletní výčet by byl na dýl (víc třeba TADY).
Asi by se daly perníčky upéct čistě z medu a melasy, ale to zkusím až za rok. Muscovado coby pevný, ale vlhký cukr mi jako náhrada běžně používaného moučkového přišlo ideální.
Proč nepoužívejte moučkový cukr?
Bílý rafinovaný cukr není sám o sobě žádná výhra. Ale moučkový je navíc rozemletý na prach, a aby nehrudkovatěl, přidávají se do něj protispékavé látky fosforečnany (tj. éčka). Ty mimo jiné odvápňují kosti, tj. napomáhají třeba osteoporóze… Pro děti zcela nevhodné!
S moučkovým cukrem se v cukroví pracuje kvůli hladké struktuře – jenže klid, i bez něj budou perníčky pořád dost hladké. A pak taky, že prý napomáhá měknutí perníčků. Muscovado ale zafunguje úplně stejně.
A jde se péct
1. V míse důkladně našlehejte vajíčka s cukrem, přilijte med a zapracujte máslo.
2. Poté přisypte mouku s jedlou sodou a kořením a začněte důkladně hníst, můžete i v robotu. Výsledkem má být tužší, ale vláčné těsto, které se dá vytvarovat do pevného bochníčku. Klidně nechte v původní míse, ale důkladně ji zabalte fólií a dejte 24 hodin proležet do lednice.
3. Pečeme následující den. Těsto v lednici utuhne, půjde tudíž dobře válet. Nezapomínejte důkladně pomoučit vál i váleček, těsto má tendenci k lepení (i když je bezlepkové:-)). Vykrajujte oblíbené tvary a pár odřezků si nechte bokem na finální dozdobení.
Ale ještě než začnete péct, přichází na řadu…
Zdobení
Abyste ani tentokrát nemuseli sahat po moučkovém cukru a dělat z něj polevu, perníčky ozdobte, jako když vytváříte dekorace ze slaného těsta. Mým spojencem byla špejle, ozdobné víčko od fixy (docela blbě se v papírnictví shánělo, uznávám) a odřezky těsta, tvarované do různých ozdobiček.
Perníčky nasládejte na plech vyložený pečicím papírem, nazdobte a teprve pak potřete žloutkem smíchaným s vodou. Upečeným perníčkům dodá barvu a lesk, ale bacha, kdybyste potírali před zdobením, bude se vám špejle i víčko od fixy do mokrých perníčků chytat a nenazdobíte nic.
A pak už šup do trouby na 160 stupňů na pár minutek, pečlivě hlídat, záleží na síle těsta, rychle se připaluje, takže stát u trouby a kontrolovat. A hotovo!
A co když nezměknou?
Strčte v papírové krabici (třeba od bot) vystlané utěrkou nebo ubrousky na balkon či do sklepa, začnou hned natahovat vlhkost. Což ještě podpoříte, když do krabice přidáte rozkrojené jablko. I kdyby byly doteď betové, teď změknou.
Dobrou chuť, ať perníčky voní, děti se mlsně olizují a mně – když mi teď v zahradě nemá co růst – ať nerostou! ©
POZOR POZOR POZOR POZOR
Na Valentýna jsme perníčky pekla znovu, samá srdíčka. Co se nesnědlo, posloužilo jako základ valentýnské výzdoby bytu. Více o geniální metodě, jak zrecyklovat vánoční výzdobu ještě o Valentýna, píšu ZDE.
© Sláma v botách
Pingback: DIY valentýnská výzdoba ve venkovském stylu (a jak zrecyklovat adventní věnec a další vánoční dekorace | Sláma v botách
Pingback: Netradiční velikonoční perníčky se semínky, mandlemi a kokosem | Sláma v botách
To vypadá skvěle! Mám doma jedno dítě, má exémy, tak mu vařím bezlepkově a bezcukrově – pomáhá to! a jedno dítě s cukrovkou, takže něco podobného jsem hledala!
Díky!
Věřím, že vám i dětem budou chutnat. U nás doma jsou tyto perníčky hit už třetím rokem.
Perníčky jsou moc dobré a vůbec nejde poznat, že jsou z pohankové mouky! Před vyzkoušením receptu jsem tomu nevěřila, protože pohankovou mouku používám často a všude jde cítit (i když já třeba s její chutí nemám problém). Ale tyhle perníčky jsou super. Dokonce jsem těsto použila jako základ pro cheesecake 😀 Plánovala jsem tento rybízový cheesecake http://www.prozeny.cz/recepty/recepty-a-vareni/moucniky-a-dezerty/44725-letni-nepecene-dezerty-s-rybizem-malinami-i-levanduli. Vždycky mám u cheesecaků ten samý problém – jako první vrstva se používají sušenky plné cukru. A díky své lenosti jsem objevila úžasnou věc 🙂 – vzala jsem kus těsta na perníčky, přidala do něj několik lžiček kakaa a upekla v kulaté formě jako „základnu“ pro cheesecake. Bylo to skvělé 🙂
A ještě jeden tip – místo medu se dá použít rýžový sirup. Pro mě asi nejvhodnější sladidlo, trumfne ho jen slad (vzhledem k poměru jednoduchých a složitých cukrů). I když med dá zase perníčkům jiný chuťový rozměr. Takže podle nálady a chuti se dá se slazením pohrát 🙂
Vyzkoušela jsem přesně podle receptu, jen jsem na ozdobu použila navíc bio rozinky a domácí vlašáky, a jsou naprosto VÝBORNÉ! 🙂 S těstem se moc dobře pracuje; nejde vůbec poznat, že jsou z pohankové mouky. 🙂 Skvělý recept. ♥
To mám obrovskou radost. Letos jsem přidala na blog i recept na perníčky žitné a těžko říct, které nám chutnají víc. Jsou taky vynikající. Můžete zkusit zase příště (tedy pokud jste ty pohankové nedělali kvůli bezlepku) 🙂 Mějte se krásně a ať vám to peče!
Dobrý den, děkuji moc za výborný recept. Místo medu jsem použila datlový sirup, trochu s obavou jestli je to správná náhrada, ale i tak se povedly. Dětem velmi chutnají a jsou syté. Děti si velmi přály cukrovou polevu, ale když perníčky ochutnaly, všichni jsme se shodli, že by byla zbytečná. Další dva plechy jsme ozdobily vzory vytvořené pomocí špejle. Přeji Vám krásné sváteční dny.
Mám radost! Ať chutnají i návštěvám. 🙂