Milý Ježíšku, letos mi k Vánocům NIC NEDÁVEJ!

13 komentáře

Kéž by takový dopis napsaly moje děti. Nebo manžel, rodina, přátelé. JÁ! 🙂 Svátky by byly časem klidu, pohody a rozjímání. Ne sjíždění e-shopů, aby člověk z povinnosti něco koupil. Cokoliv.

Jenže když on zatím nikdo takový dopis Ježíškovi nenapsal…

Tak s tím teda začnu já.

Vánoce bez dárků

Už pár týdnů mám Vánoc plnou hlavu. V příjemném smyslu. Mám Vánoce ráda a těším se na ně. Přijede brácha z ciziny, manžel nepůjde do práce ani (SNAD!) na stavbu a celkově prožijeme pár dní jako rodina. Ve vyzdobeném bytě a rozjímavé náladě, kterou už pár dní mám a kterou si doufejme vypiju do dna.

Foto: Lidka Kučerová / archiv Sláma v botách

Vypadám vyloženě rozjímavě, že? Ale nenechte se zmást, opravdu si po ránu čtu básně od Skácela. Foto: Lidka Kučerová / archiv Sláma v botách

Foto: Sláma v botách

Muž zase rozjímá o tom, jestli nám nateče na stavbě do nových oken, když se střecha ani letos nestihla dodělat, jestli rozpraskají funglové omítky, kolik sežere vytápění nezaizolované stavby… Prostě samé vánoční motivy. Foto: Sláma v botách

Ale pak je tu ta druhá stránka Vánoc.

Vymyslet co, komu, jak, kde, za kolik. Pak to zabalit a vymyslet, co od koho, kde a za kolik chtít na oplátku, abychom si hlavně byli kvit. Nějak v tom postrádám logiku, ale přesto se mi zatím nepodařilo ze systému vánoční výměny věcí vystoupit. Je v nás zakořeněná, ačkoliv je dávání dárků vlastně celkem nová tradice, tak sto let stará. Původně se obdarovávali jen koledníci. Něčím lepším k jídlu. Pak se začalo myslet i na děti, co jsou v domě, ale žádné rozmazlování – dostaly to, co by se jim stejně muselo pořídit, třeba nový kabátek nebo boty. Postupně se ale začalo nadělovat i to, co by se koupit nutně nemuselo (hračky), a nějakou tu drobnost dostali i ostatní členové domácnosti. No, a uplynulo pár desítek let a jsme tam, kde jsme. U přeplněných hračkáren, supermarketů zavalených dárkovými baleními kosmetiky a salámů, u ukřičených, blikajících reklam, před nimiž není úniku.

Hezká myšlenka se zvrtla v něco, co už možná ani sami nechceme. Po krámech lítáme celý rok; božínku, jak by bylo krásný mít od toho aspoň na Vánoce klid! 🙂

Vánoce bez dárků, zase jako kdysi. Přichystat jen něco dobrého pro návštěvy a hlavně se sejít s rodinou, přáteli, navštívit kostel, koncert, přečíst knihu, na kterou nebyl přes rok čas, zaposlouchat se do pěkné muziky, pohrát si s dětmi, vyjet na výlet, věnovat se tomu, co člověka baví…

Foto: Sláma v botách

Já se ráda věnuji výrobě vánočních serepetiček a jejich rozvěšování po všech patrech tchánova domu, který dočasně (už třetí Vánoce!) obýváme Foto: Sláma v botách

Zpomalit ten cirkus

Původně jsem chtěla psát úplně jiný článek. Sdílet tipy, co dát k Vánocům bytosti jako já, milující přírodu, zahrádku a poctivé jídlo… Měly tu být tipy na mou oblíbenou růžovou vodu, zahradnické knížky, vychytávky na zahradu, biosemínka, biospoďáry, filtr na vodu, difuzér, vonné oleje a tak dále.

Foto: Sláma v botách

Vzorky vonných olejů, které mi přivezla kamarádka. I o nich jsem původně chtěla psát.  Foto: Sláma v botách

Ale jak jsem ten článek vymýšlela, furt jsem na jeho sepsání neměla čas. Až jsem si povzdychla dceři, že nejvíc bych si k Vánocům přála, aby mi někdo občas pohlídal Venouška a já se mohla víc věnovat tomu, co mě baví (S Vendou je taky zábava, ale rozumíme si doufám.). A když jsem o pár dní později sestavovala prezentaci na téma „plastový odpad a jak to tahle planeta už fakt nezvládá“, došlo mi, že tohle by byl vůbec nejkrásnější dárek – být obklopená čistším a zdravějším světem.

Foto: Sláma v botách

Prezentace, kterou jsem dělala na jednu akci naší semínkovny. Tři noci jsem z toho nemohla spát, jednu jsem i brečela. Foto: Sláma v botách

Najednou už se mi nechtělo sepisovat jakékoliv tipy. Osoba milující přírodu, zahrádku a poctivé jídlo si musela přiznat, že sice dárky dostává ráda, ale aktuálně baží hlavně po tichu, bezpečí, pěknější přírodě vůkol, hodnějších dětech a náruči muže, který se taky někdy zjeví doma. Dá se tohle koupit a zabalit do papíru? Nebo objednat ve slevě?

Proto jsou jakékoliv dárky pro mě letos vyhozené peníze. A plýtvání, to přímo nesnáším. Takže jsem své blízké nedávno poprosila, aby si peníze za dárky pro mě ušetřili nebo je kdyžtak věnovali Greenpeace, Hnutí DUHA, Arnice či jiné organizaci zaměřené na ochranu přírody. 

Vším, co se dá koupit,  se cítím být momentálně přesycená. A i když pár konzumních tužbiček v srdci samozřejmě mám (třeba ty kámoščiny oleje), žádná není tak naléhavá, aby nepočkala na jindy. Nebo na nikdy. Vánoce bez dárků jsou naopak přesně ten typ speciálního zážitku, který mi chybí do sbírky. Nebo řekněme k ucelenější životní zkušenosti. 

Pokud se navíc k téhle myšlence přidá i okolí a osvobodí mě od nutnosti vymýšlet, shánět a balit dárky (a doufat, že jsem trefím do vkusu), bude to ještě báječnější… Na oplátku si můžeme najít čas na společnou procházku, výlet do lesa nebo návštěvu u horkého moštu z našich jablek. (Ano, letos se urodilo!)

A kdoví, buď se nám bezdárkové Vánoce zalíbí, nebo si naopak řekneme, že to bez výměny balíčků nebylo ono a za rok do systému zase naskočíme. Ale budeme bohatší o zkušenost, že ono nelogické přemisťování taštiček a dárečků z domácnosti do domácnosti pro nás přece jen nějaký hlubší význam má.

Sama jsem zvědavá, jak vánoční experiment dopadne. 🙂

Komu se ten nápad líbí, šiřte myšlenku #vanocebezdarku i ve svém okolí a podělte se o své zkušenosti.

Foto: Sláma v botách

Veselé Vánoce. Bez dárků. 🙂 Foto: Sláma v botách

Ale co na to děti?

Abych nezapomněla… pokusila jsem se pro bezdárkové Vánoc nadchnout i naši céru. Moc jsem s tím u ní ale nepochodila. Má na Ježíška nějaké požadavky, z nichž nehodlá ustupovat.:-) Tak aspoň dostala na výběr: buď u nás uspořádáme o Vánoce velkou party pro její kamarády, ale dárků bude mít pod stromečkem míň, anebo jich dostane stejně jako loni, ale party s kamarády nebude. Co myslíte, že si ta šestiletá holčička bez váhání vybrala? Jdu shánět recepty na dětské pohoštění. 🙂

Foto: Sláma v botách

#vanocebezdarku. Kdo už mi dárek koupil, může ho sám zbaštit, věnovat někomu jinému nebo mi ho v nejhorším schovat k narozeninám. Přátelé, já to myslím smrtelně vážně! Foto: Sláma v botách

 

A nějaký konkrétní tip, že by přece nebyl?

Dobře, chápu, že třeba nemáte na bezdárkový experiment tento rok náladu. Stačilo by vám jen bezduchý vánoční cirkus trochu omezit. V tom případě se přece jen dočkáte pár tipů! Akorát trochu jiných, než jsem původně myslela.

Nákupní manuál pro ekoVánoce 2018

Sestavila a dodržuje Sláma v botách (v plném rozsahu)

1. Dárky nakoupíš v bazaru, na bleším trhu, v sekáči, ve facebookových skupinách, internetových bazarech apod. Na světě bylo vyrobeno až příliš věcí, které ještě můžou posloužit – a MĚLY by sloužit. Obzvlášť menším dětem je naprosto zbytečné kupovat nové věci, jejich hodnotu ještě nevnímají, tak je to jen o nás, jestli si chceme skrze své děti něco dokazovat. Čím své děti zahrnujeme, vypovídá něco hlavně o nás samých.

Atmoféra na našem blešáku. Taky jsem pár věcí prodala, ale hlavně nakoupila něco mamince, dětem, kamarádce. Dokonce i sobě novej klobouk na zahradu. A manželovi... no ten bude čubrnět! :-) Foto: Sláma v botách

Atmosféra na Lounském blešáku, kterého jsem se letos zase zúčastnila. Pár věcí jsem prodala, víc nakoupila – mamince, dětem, kamarádce. Dokonce i sobě nový klobouk na zahradu. A manželovi… no ten bude čubrnět, co ode mě letos dostane k Vánocům! Foto po svátcích. 🙂 Foto: archiv Lounský blešák

2. Rozdáš se. Doslova. Dárek by měl být hlavně osobním vyjádřením, proto se nejvíc počítají dárky, které jste sami vyrobili, nasušili, zavařili, upekli, odsemenařili, nasbírali, svařili, naložili… Nebo napsali! (objednat mou knížku) 🙂 Jsme národ houbařů, včelařů, kutilů, švadlenek, zahrádkářů, domácích cukrářek, pekařů, paličů, chovatelů králíků, pěstitelů trávy a co já vím co ještě. Nestyďte se rozdat se druhým skrze to, co umíte nebo co vás baví. Home made je nálepka, která teď frčí a drobné nedokonalosti jen svědčí o tom, že jste to fakt dělali těma svejma poctivejma rukama. 🙂

Moje tragikomické příběhy z prvních let zahradničení vyšly loni jako knížka. A tomu taky říkám pěkný dárek k Vánocům. 🙂 Foto: Sláma v botách

3. Zrecykluješ. I dárky si zaslouží dostat druhou šanci. Ne, fakt na tom není nic špatného. Pokud jste v minulosti dostali něco, co se vám líbilo, pošlete to dál, další vám podobné duši. Třeba knížku, kterou už máte přečtenou, nebo oblečení, které vám nesedí (nebo se nehodí k vašemu aktuálnímu stylu)… Že jde o recyklo-dárek, není ostuda, ale přidaná hodnota. Věci s příběhem frčí čím dál víc.

Foto: Sláma v botách

Dostala jsem a co jsem už přečetla, půjde „o dům dál“. Foto: Sláma v botách

4. Nakoupíš lokálně. Nebo aspoň v bio-eshopu! Za všech okolností platí pravidlo, že staré věci mají přednost před novými. Nové kupujte teprve, když možnost sehnat danou věc z druhé ruky selhala. A rozhodně ji kupte u místního živnostníka (fakt to dneska nemají snadné) nebo v některém ze spousty eko bio fair e-shopů. Možná že tu věc, co ji tak nutně sháníte, prodávají o něco dráž než supermarket s letákovou nabídkou, jenže jakmile do chrámu konzumu vstoupíte, tutově přikoupíte i něco, pro co jste sem původně vůbec nešli. Slevu vám přece nikdo nedá zadarmo, zato vám doma přibudou další zbytečné krámy.

(POZN. Letos mi na dárky pro děti stačil sbazar s blešákem, ale třeba loni jsem kupovala biospoďárky a dřevěné hračky v duhovykramek.cz. Mají tam i biosemínka nebo kalendář výsevních dnů podle M. Thunové. A podobných milých obchůdků už je dnes tolik, podpořte je.)

5. Žádné blbiny, jasný?! Fakt nekupujte blbinky a výplňové dárky (kolekce čajů, další vonná svíčka, těžítko se znamením zvěrokruhu, hrnek se jménem…), jen abyste měli za každou cenu nějaký dárek v ruce. To už je snad lepší dát dotyčnému peníze do prasátka, ať si za ně koupí něco užitečného sám.

6. Jednoduše to zabalíš. Je to sice jenom papír, ale pořád kvůli němu padl strom a stálo dost energie z něj udělat tu lesklou potištěnou záležitost, co se pod stromečkem roztrhá a po svátcích se válím kolem kontejnerů. To už jsou lepší taštičky, které se používají furt dokola. Ale zjistila jsem, že dárky se dají zabalit i třeba do obrázků, které děti nosí ze školy (větší formát vznikne slepením několika uměleckých děl k sobě), do lichých ponožek, do utěrek, látkových plen či nenošených triček atd. (obdarovaný pak vrátí). A převázat se to dá obyčejným špagátem. V létě se nastříhané provázky zrecyklují na zahradě při uvazování rajčat a keřů. Když za provázek zastrčíte smrkovou větvičku, nikdo neřekne ani slovo, že jste si nedali s balením záležet.

7. Věnuješ svůj čas. Nabídněte své služby nebo třeba pohlídání dětí. Každý věcný dárek sebere obdarovanému kus životního prostoru, zabere místo na poličce, ve skříni, v kuchyni, v garáži, v šatně… a vynucuje si pozornost a péči. Na zážitkový dárek si obdarovaný zase musí vyhradit volný čas a to je taky čím dál vzácnější komodita. Když ale poskytnete jako dárek zdarma svoje služby, kdo by to nebral? Tou službou může být cokoliv – nabídka, že pohlídáte děti (ano, moje oblíbené téma:-)), umyjete okna, přijdete zahrát na klavír, pomůžete s barvením vlasů, malováním bytu nebo co já vím, přes co jste zrovna machr. Dá se to pojmout seriózně i jakkoliv vtipně.  A když nad tím tak přemýšlím, tohle je tip dárku, nad kterým bych ani letos, v bezdárkovém režimu, nos neohrnula.

Já totiž toho Vendu – chápete, ne? – prostě potřebuju někam upíchnout! 🙂

Ten nejklidnější advent všem vyklidněným lidem, přátelům přírody, zahrady a poctivého jídla, všem, které znám i neznám!

Verča, Sláma v botách ♥

Ať jste zdraví, silní, moudří a radostní!

A ať vám rostou! 

Foto: Sláma v botách

D.-cké jablíčko se s vámi loučí šťastnou hvězdou. Myslete na přírodu i o Vánocích. Foto: Sláma v botách

Foto: Sláma v botách

Foto: Sláma v botách

Foto: Sláma v botách

Foto: Sláma v botách

Foto: Sláma v botách

Foto: gloria.tv

Jan Skácel: Modlitba. Zhudebnili Hana a Petr Ulrychovi – nádherná, nejnádhernější píseň nejen pro adventní čas. Foto: gloria.tv

©

 

Moje knížky

13 thoughts on “Milý Ježíšku, letos mi k Vánocům NIC NEDÁVEJ!

  1. Máme vánoce bez dárků.
    Víte, co je zvláštní? Že když jsme vynechali z vánoc dárky, spousta lidí – kteří se třeba báli zeptat – si začalo myslet, že vánoce neslavíme vůbec.
    Přišlo mi to smutné. Je to teda jen o dárcích, nebo není?

  2. Ó, jak mi mluvíte ze srdce !!! Mám ráda Vánoce, atmosféru, pečení cukroví a pak celou rodinu v domě, ale dárky jsou pro mě stres. Když jsem byla malá, dostávali jsme potřebné věci, které nebyly běžně k dostání . Jsem jednoznačně pro zrušení kupovaných dárků. To, co vyrobíme, nám trvá déle, proto pak není pod stromečkem kupa nepotřebných blbostí

    • Připadá mi, že hezká myšlenka obdarování bližších se už dávno zvrtla. Ale muž se přiznal, že jeden dárek mi už koupil, prý něco na zahradu. To snad půjde schovat k narozeninám.

  3. My třeba už pár let nadělujeme tak zvaně hand made dárky 😀 taky nenávidím to předvánoční šílenství, ale ráda obdarovávám blízké i vzdálenější…prostě ty co mám ráda a nebo vím, že jim i jen maličkost udělá radost…a tak přes rok vyrábíme pečené čaje, zavařeniny, paštiky, těstoviny, domácí slivovičku nebo bezinkový likér nebo mátový sirup a další a další…a na Vánoce to zabalíme, přidáme třeba domácí jitrničku nebo kačenku z domácího odchovu a každý má z daru radost 🙂 balíme do recyklo papíru, vážeme provázkem a jmenovky jsou dřevěné taktéž doma vyráběné :-)…a tak přeji pěkný předvánoční čas plný předvánočního šílenství 😀 (pečeme, vaříme, uklízíme, do toho se nám motají děti, psi, kočky, kozy a rozličná domácí havěť :-)) a prostě užívejte Rodinu děti a zkrátka život, s dárky i bez 🙂

    • Wau, tak to je pecka.
      Takhle zmáknutou tu domácí výrobu ještě nemám. Ale věřím, že to přijde spolu s tím, jak budou děti starší. My letos moštovali, tak to je taky už tradiční home made dárek, který nadělujeme obrok (jabloně totiž plodí jen jedno za dva roky .-)).
      Užijte si také pěkné svátky. A děkuji za inspiraci.

  4. Tímhle čtením jste mě dneska moc potěšila. Doma dárky dáváme jen tříletému synovi. My s mužem jedeme už od začátku vánoce BEZ a musím říct, že je to vážně uvolňující. Stejný směr tlačíme i v širší rodině, odkud se to vymýcuje pomalu, ale pokroky jsou ???? Vím, že ale převažuje klasické dárkování. Dneska jsem zrovna pustila do světa článek s tipy na EKO dárky pro ty, kteří v tom jedou. Původně jsem naopak chtěla nabádat k tomu, co píšete vy … a proto mě váš článek fakt pobavil… úplně obrácený úmysl ????

    • Zdravím! No je prima. A vidím mezi vašimi tipy i knížku Domácnost bez odpadu, kterou jsem sama nedávno přečetla a dosti mě ovlivnila. Vzájemné napojení koukám funguje. 🙂

  5. Dobrý den, mluvíte mi tak ze srdce, že musím reagovat. Už nějakou dobu se snažím rodinu přesvědčit, že zahrnovat se věcmi zcela popírá ducha vánoc, ale – ale když sdílíte domácnost s někým, kdo vám odbroukne, že je to slušnost a radostně objednává na internetu (to je přece tak pohodlné) – jo některá cd jsem dostala stejné dva roky za sebou a jeden rok – krabice metr na metr a v ní, řečeno slovy Betty McDonaldové, hned po spinální punkci to poslední, co bych si přála – lázeň na nohy. No, půl roku tu překážela a pak byla odstraněna ke spolutchýni s tím, že by na její nohy mohla mít kladný vliv – mají dům, takže tam někde zřejmě odpočívá v pokoji ve sklepě či na půdě. Chtěla bych si užívat adventu – všech koncertů, jarmarků, výstav a o vánocích dobře uvařit a setkat se. Je to tak nesplnitelné přání?

    • Majko, napadá mě jediné, možná dost drsné řešení. Přestat dávat dárky ostatním. Možná je to pak také přejde. Anebo nevyžádaný dárek zaparkovat k popelnici, i to by mohlo rodinu probudit.
      Včera jsme s dětmi balili dárky a bylo to moc příjemné, užili jsme si to. Bohatě by ale stačilo každému zabalit jeden balíček, dát si s ním tu práci a péči – a účel by byl naplněn taky.

  6. Před lety vymyslel jeden člen naší rodiny nápad, jak si dávat dárky k Vánocům mezi dospělými.
    Počet dospělých je X. Každý člověk si PRO SEBE koupí dárků X-1. Zabalí je a dá pod stromek. Ostatní nevědí, co si koupil. U stromku pak dárky rozbaluje nikoliv ten, kdo je koupil, zabalil (a nakonec si je nechá… cha chá), ale jiný člen rodiny. O motiv překvapení tam tudíž není nouze a člověk zároveň dostane přesně to, co si přál (neboť si to i sám vybral i koupil).
    Čtyřčlenná rodina najde pod stromečkem 12 kusů dárků (každý koupil pro sebe 3 dárky – jakoby od každého dostal jeden). Prosadit totiž v rodině s dospělými! dětmi bezdárkové Vánoce se mi nepodařilo. (Prý, co by to bylo za Vánoce bez dárků.)
    Cena dárků, velikost, praktičnost – to je každého věc. Já si takto letos nadělím teploměr na potraviny, kalhoty a batoh (ušitý v České republice!). Zkrátka věci, které jsem stejně měla v plánu si je pořídit. A člověk je vždycky překvapený, co si ti ostatní koupili.

    Poslední roky jsme systém zachovali, ale jak máme děti a hrajeme si na Ježíška, tak si každý rozbaluje to, co si zabalil (prý je to důležité, aby viděly děti, že i mamka s taťkou a další dospělí členové domácnosti dostali dárky od Ježíška jako odměnu pro hodné lidi (říká můj drahý choť).

    Narušuje to akorát tchyně, která každému musí zabalit tunu dárků (vyřešila jsem to tak, že jí pošlu odkaz na dvě knížky a nějakou věc do domácnosti) a nikdo s ní nehne. Bohužel tam bude ještě nějaká další „věc pro radost“ typu svíčka, dekorace, hrneček (o kterou opravdu nikdo v rodině nestojí, jenže jí to padlo do oka, když byla „nakoupit potraviny“.) Ode mne dostává balík tolerance 🙂

    Porušuje i danou domluvu, že od nich (babičky a dědy) dostane každé dítě max. 2 dárky. (Letos jsme se s mužem dohodli, že dárky nad limit prostě zůstanou u tchánovců a tečka.)

    Tchyně od nás dostává fotoknihy dětí (radost jí to udělá a mně to teda dá pořádnou práci to vyrobit a sepsat). Tchán si s mužem domluví, které udělátko do dílny/garáže apod. si navzájem koupí 🙂

    Dárky mezi přáteli jsou další věc. Dávám nasušené bylinky ze zahrady a domácí sirupy (celý rok shromažďuju třídecové skleněné lahve, ve kterých občas koupím zákys) – tohle ovšem je těm, kteří vlastní zahradu nemají. Majitelé zahrad si často příslušné nasuší sami. Než jsem měla, kde pěstovat (tj. v dobách panelákových) dávala jsem v zavařovačkách od okurek nasušené šípky.
    Dříve jsem věnovala i nejedlé mnou vyráběné dárky, ale došlo mi, že spousta lidí nestojí o to, co vyrobím. Jedlé mohou aspoň sníst či snáze předat v rodině dál.

    Dětské bazárky mě nadchly a nejedlý adventní kalendář byl z velké části naplněn právě drobnostmi z takového bazárku. Korálky, skákací kuličky, pár panáčků duplo, samolepky a můj tajný tip – dílky puzzle (každý třetí den je tam pár dílků a postupně jim roste obrázek před očima).

    Oj, to jsem se zase rozepsala.

  7. Komentář jsem přehlédla, tak reaguju hodně dodatečně! Jsou to super nápady a doufám, že si na ně vzpomenu za rok, až budu přemýšlet, co dětem do kalendáře. Letos dostávaly každý po jednom perníčku domácí výroby. Možná trošku nuda, ale já byla ráda, že je okamžitě smlsly a nepřibyla žádná nová věc v bytě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *