Co jsou probiotika a jak jsou důležitá pro naše zdraví, to je jasné, to víme. Jenomže rostlinám dělají probiotika taky dobře! Úspěšně to od ledna testuju na svých pokojovkách.
K Vánocům jsem dostala lahvičku půdních probiotik Weiki, která jsou certifikovaná pro ekologické zemědělství. V zahraničí s nimi biofarmáři, ale i konvenční zahrádkáři pracují již delší dobu, u nás je to čerstvá novinka. A protože moje bývalá kolegyně teď pro Weiki pracuje a správně si na mě vzpomněla :-), dostala jsem lahvičky k testování výměnou na zkušenosti a postřehy z praxe. V blogersko/influencerském žargonu se tomu říká „spolupráce“. Takže jo, kývla jsem na to, že budu s Weiki experimentovat a na blogu se tak čas od času dočtete, jak na probiotika reagují nejen ty moje pokojovky, ale hlavně úroda na zahradě. Na to jsem osobně fakt zvědavá.
Nic nového pod sluncem
O „očkování“ půdy probiotiky jsem poprvé četla v souvislosti s výrobou terra prety – nejúrodnější černozemě známé od indiánů. Kdo by nechtěl na své zahrádce půdu, která plodí jako o život a svou úrodnost a sílu si spolehlivě drží po staletí. (víc v loňském článku Přípravy na zahradnickou sezonu 2019. Lepší kompost, terra preta a další tipy pro sklizeň století). Jednou z přísad takové super-půdy je přítomnost „efektivních mikroorganismů“ – laicky řečeno probiotik. V zahraničích zdrojích se o efektivních mikroorganismech píše běžně (kdo umíte německy, video třeba zde: Terra Preta – Franken’s schwarze Erde) a já je chtěla už dlouho vyzkoušet. Takže hurá, konečně k tomu mám příležitost.
Proč mě zaujala probiotika pro půdu a co umí
Zjednodušeně řečeno, probiotika pomáhají rostlinám vstřebávat živiny obsažené v půdě. Stejně jako nám i jim to s probiotiky líp tráví. A kvalitnější trávení je základ, to všichni víme. 🙂 Probiotika rozkládají organickou hmotu, aby ji rostliny mohly dobře využít pro svou výživu. Jde přitom o přírodní výrobek, který nezapáchá, nezabírá místo, je za přijatelnou cenu a aplikace už nemůže být jednodušší.
Je to něco jako hnojivo?
NE zcela. Probiotoka NENAHRAZUJÍ HNOJIVO. Ale dělají hnojení efektivnějším! Z toho, co půda obsahuje, si totiž rostliny vezmou daleko víc.
Jak to teda funguje
Když do půdy přidáte organiku jako kompost, hnůj, slepičincovou nebo rostlinnou jíchu, zelené hnojení (nebo alespoň do půdy zahrabete zbytky rostlin) a navíc přidáte probiotika, bakterie z organiky vyrobí super-vstřebatelné super-živiny.
A taková kvalitní výživa je základ zdraví.
Pod pojmem probiotika se vám doteď asi vybavovaly hlavně živé bakterie v jogurtu, které udržují ve formě váš trávicí systém a imunitu. Probiotika jsou ale stejně užitečná i k udržení harmonie mezi dobrými a špatnými mikroorganismy v rostlinách a v půdě.
Je to prostě podobné jako u nás lidí
Když „špatné“ bakterie přemohou ty dobré, můžeme onemocnět. Když převažují ty „hodné“ (probiotické), jsme odolnější, máme lepší náladu, zažívání i imunitu. Totéž platí pro rostliny a půdu. Probiotika likvidují patogenní mikroflóru v půdě a tělech rostlin a neutrální organismy nahrazují těmi dobrými.
Asi 15 % mikroorganismů jsou vyložení dobráci – to jsou ty takzvané probiotické (regenerativní) organismy.
Cca 15 % jsou jasní zloduši – patogenní a degenerativní organismy.
No, a zbylých cca 70 % živých bakterií je neutrálních, oportunitních. Žijí nenápadně, dokud není narušena biodynamická rovnováha v přírodě. Potom se přidají buď k probiotickým, nebo patogenním organismům. Podle toho, kdo zrovna v systému vládne. To zní povědomě, že? 🙂
Když se biodynamická rovnováha negativně naruší a systém ovládnou degenerativní mikrobi, přicházejí nemoci, v extrémních případech i smrtící pandemie. Hmmm, jak aktuální zrovna teď…:-/ Pokud se k moci dostanou přátelské regenerativní mikroorganismy, patogenní mikrobi naopak ztrácejí sílu a neutrální se stávají hodnými a dochází k uzdravení.
Takže když půdu obohatíte o „hodná“ probiotika, pomůžou na záhonu nebo v truhlíku vychýlit biodynamický systém ve prospěch dobra. A takhle jednoduše to prosím funguje. 🙂
Teoreticky.
Co to znamená v praxi?
Co jsem se dočetla na etiketě Weiki i u jiných zdrojů týkajících se efektivních mikroorganismů, tak by probiotika měla:
- pomáhat nastolit rovnováhu v půdě.
- zlepšit stav, strukturu a kvalitu půdy, obnovit její úrodnost.
- pomáhat rostlinám lépe vázat živiny a vodu.
- povzbuzovat růst a vitalitu rostlin, vývoj kořenů a lepší příjem minerálních prvků z hlubších vrstev půdy.
- zvyšovat jejich odolnost proti škůdcům, mrazu a suchu, plísním a patogenům.
- a v neposlední řadě zlepšovat kvalitu úrody a chuťové vlastnosti plodů.
Tato tvrzení může výrobce Weiki doložit vědeckými studiemi z Univerzity Tomáše Bati. Dostala jsem je k prostudování a mohu vám je sdílet, zajímá-li vás problematika víc. Osobně jsem ale mnohem zvědavější, jak si ta tvrzení ověřím na své vlastní zahradě.
Co se skrývá v lahvičce?
V různých typech Weiki jsou v různých poměrech zastoupené tyto probiotické kmeny:
Lactobacillus casei – posiluje imunitní systém, rostliny se stávají odolnějšími vůči infekcím a patogenům. Podporuje růst prospěšných hub v půdě.
Lactobacillus paracasei – pro celkový lepší imunitní systém rostliny.
Lactobacillus rhamnosus – díky této bakterii rostliny lépe snášejí mráz, sucho, horko a jsou odolnější k plísním.
Lactobacillus hilgardii – podporuje látkovou výměnu (i v kompostu nebo znečištěných půdách)
Lactobacillus parabuchneri – zlepšuje prodyšnost půdy a pomáhá snížit její teplotu.
Enterococcus durans – vytváří a stabilizuje užitečnou mikroflóru v kompostu a půdě.
Co a jak testuju já
Jako první jsem dostala už v zimě k testování Weiki na pokojové květiny a na kompost.
Existují ale i další probiotika, speciálně zaměřená na: zeleninu (i extra na rajčata), balkonové květiny, okrasné rostliny a dřeviny nebo obecně pro zahradu. Každá lahvička má specifické složení probiotik, která mají nejvíc prospívat právě daným plodinám. Detailněji vám to popíšu jindy.
Pro všechna půdní probiotika platí
Lahvička musí být v chladu, třeba v ledničce!!! Podobně jako jogurt – jde o živý výrobek, který po otevření a hlavně v teple degraduje, kultury postupně umírají a efekt by byl menší. Probiotika se aplikují zálivkou nebo postřikem. Nejdůležitější je to samozřejmě na jaře, ale dobře poslouží po celou sezónu.
Weiki na pokojové květiny
Z jednoho balení vyrobíte spoooooooouuuuuusssstuuuu zálivky. Takže pokud nemáte doma tolik květin, klidně se o Weiki podělte s dalšími. Protože nemá smysl syslit si je dlouho nad rámec trvanlivosti.
Na 7 l zálivky stačí 7 ml probiotik (1 víčko). Zaléváte 1 x za deset dní.
Musím teda říct, že to z té lahvičky vůbec neubývá. Výrobce by ji klidně mohl dělat i menší. Tak prostě sdílejte.
Weiki Pokojové květiny má explicitně svědčit orchideji, begonii, fíkusu a monsteře. Ale samozřejmě i dalším pokojovkám.
Pozitivní efekt se má dostavit už po pár týdnech. A já si už opravdu jednoho zlepšení všimla.
Nemusím tolik zalévat! Weiki se má aplikovat 1 za deset dní. Dřív jsem byla zvyklá zalévat pokojovky každý týden (max. po 7 dnech), v létě pak klidně i po třech, čtyřech dnech. Teď mi stačí v pohodě doporučovaný desetidenní interval zálivky s weiki (samozřejmě lze v mezičase dle potřeby zalévat i čistou vodou bez probiotik – ale já to teď nepotřebuju). Takže jsem velice zvědavá, jak to bude probíhat, až udeří horka.
Co bych ještě potřebovala: aby mě probiotika zbavila mšic na fíkusu. Tenhle chudák se s nimi pere už strašně dlouho. Nepočítám, kolikrát jsem ho myla mýdlovou vodou… zase se vždycky znovu vrátily. Jestli nastane v tomhle směru zlepšení, tak budu volat sláva a doporučovat probiotika na potkání.
Kam to ještě leju: nemám doma moc pokojovek, tak Weiki zalévám i rýmovník, bylinky a květináče, ve kterých pěstuju klíčky. Ptala jsem se výrobce a nevadí to, nic tím nezkazím, jenom efekt nemusí být takový, jako když použijete weiki přímo šité na míru dané plodině. Čili v případě bylinek by to nejspíš byl univerzální přípravek na zahradu, ale chystá se i speciál pro bylinky. Právě se testuje. Nově jsem dostala Weiki Zahrada, Weiki Rajčata a Weiki Zelenina. Takže o svých dalších pokusech poinformuju zase příště. Weiki Zahrada jsme právě s Vašíkem poprvé zalili sazeničky salátu.
PS. Ten rýmovník jede jako o život. Nejsem si jistá, že takhle bláznil i dřív, ale každopádně si z něj teď dělám v obýváku popínavku. Kam až se doplazí…. vyfotím zas příště.
Rostlinkám i vám na zdraví! Ať nám právě teď, ještě víc než kdy dřív – ROSTOU!