Už nežiju pro PRO zahradu, ale V zahradě!

1 komentář
Letošní prázdniny nemají chybu. Teda až na pár drobností. Foto: Lidka Kučerová / Sláma v botách

Zahradě se tohle léto věnuji jen přesně tolik, abych v zahradní džungli nezarostla a ještě z ní někdy našla cestu zpátky. Spousta práce bývala mohla být udělána, ale nebyla. Protože letos nežiju pro zahradu, ale pro děti, pro kamarády, pro rodinu, pro muže a pro sebe. Nežiju PRO zahradu, ale V zahradě. To je velký rozdíl v přístupu, ale kupodivu ne tak velký rozdíl co do výsledků sklizně, byť samozřejmě věřím tomu, že kdybych žila PRO zahradu, tak by ta sklizeň lepší byla. Byla by ale lepší i sklizeň cibule? Protože ta je na naší zahradě nejspíš zakletá!

Zahradníkovi naschvál

Ta cibule je vážně zakletá, říkala jsem si celý červenec, když jsem pozorovala, jak mi ZASE cibule neroste akorát tak do ní pere slunce. A pak jsem si to říkala, i když se přiblížil čas její sklizně a pro změnu mi do ní začalo chcát. Ne a ne vystihnout tu správnou chvíli, kdy potvoru cibuli dostat do bedýnek.

Samozřejmě, je to už takové nepsané zahradnické pravidlo, že když potřebujete, aby zapršelo, praží slunce. A když by se vám to slunko i docela hodilo – třeba protože se chystáte sklízet – samozřejmě přijde období dešťů. V pořádku, moudrý zahradník už s touhle schválností počasí předem počítá a nenechá se vyprovokovat k blbé náladě, neřku-li vzteku. Maloulinkej problémek to ale přece jen je v momentě, kdy máte celé léto narvané akcemi a ještě k tomu se chystáte na čtrnáct dní na dovolenou, takže máte jen omezené možnosti, kdy cibuli sklidit, ale sklidit ji zkrátka musíte, i kdyby to mělo být v hromech, blescích, celou zabahněnou a plesnivou!

Když se nedaří

Nedaří se mi ta cibule, nedaří, to se musím přiznat. Snad jediný rok, kdy jsem měla cibulový Vánoce, byl ten loňský. Letošní rok je tradičně slabý, až si začínám říkat, jestli má smysl věnovat cibuli vždycky málem čtvrt zahrady a pak sklízet tunu pingpongáčů. Každý rok se uklidnuji tím, že lepší domácí pingpongáč, než kupovaný krikeťák, ale když jsem se loni zmlsala na domácích krikeťácích, už se mi zase do těch minicibulí nechce.

Loni se z nějakého důvodu dařilo. Asi víc deště nebo nevím. Foto: Sláma v botách

A protože mi velikost budoucí sklizně začala být už zhruba od začátku července jasná, můj vztah ke sklizni ochladl, resp. naprosto jsem neměla chuť se jí vůbec věnovat, nedejbože kvůli ní rušit domluvené akce, návštěvy, výlety, dovolenou. Když už se v mém nabitém červencovém kalendáři objevila skulinka, která by byla ke sklizni cibule vhodná (potřebuji na to cca 5 – 6 hodin i s jejím protřízením, zavěšením, proplečkováním políčka a výsevem zeleného hnojení na uvolněnou plochu), začalo lít. Chce mi tím zahradní božstvo něco naznačit? Jako třeba že se už příští rok mám na cibuli vyprdnout?

Na zahradě se nám rok co rok daří skvělý česnek, dýně, cukety a brambory, ostatní plodiny se obvykle daří taky, ale je tam už určité riziko (myši, dřepčíci, letos nově slimáci). Kdykoliv jsem se některý rok „utrhla“ a vysela něčeho víc než jindy ve snaze vytřískat ze zahrady maximum, dopadlo to neslavně – škůdci jako by mi četli myšlenky a zrovna v tom roce se přemnožili. A tak v roce, kdy jsme třeba podle mého výsevu měli sklidit nejvíc mrkve a řepy za posledních deset let, se taky rozmnožili hraboši a myši nejvíc za poslední dekádu, jako kdyby věděli, že u Kučerů se najedí. Ze sklizně nebylo nic, jako že VŮBEC NIC. Letos jsem vysadila rekordní množství brokolice, abych jí leda nakrmila slimáky, kteří se poprvé na naší zahradě rozmohli, takže brokolic jsme sklidili tak pět, možná šest. Květáky tři a zelí dvě. A to dostali úplně nový záhon. Eh. Plyne z toho nějaké poučení?

Mně ano. Nikdy ničeho nesít dvakrát víc než něčeho jiného a rozhodně ne dvakrát víc než v minulém roce. Zklamání zaručeno. Alespoň mně to takhle funguje. A tak jsem pravděpodobně doživotně odsouzena k co největší zahradní rozmanitosti neboli biodiverzitě a k všežravectví.

Máta, fazole, slunečnice, špenát, afrikány, hroznové víno, jahody, cukety, měsíček, silenka, brokolice…. Jedno v druhém na jednom záhonu. Takhle pěstuju já a jiné to už asi nebude. 🙂
Pěstuji páté přes desáté a asi to tak má být i nadále. Foto: Sláma v botách

Cibuli jsem nakonec sklidila tři dny před odjezdem na dovolenou. Ještě jsme ten den odpoledne odjížděli s partičkou do Litoměřic na festival Pokořen. Měla jsem to tip ťop – sklidit, omejt si hlínu z lýtek a šup se stanem a spacákem do auta. Plečkování a setí zeleného hnojení až po fesťáku, ráno v den odjezdu na dovolenou u moře, ups. Aspoň že ten den nepršelo.

Hezčí kousky vážu k sobě a skladuju zavěšené ve stodole. Menší kousky nechávám proschnout a skladuji v bedýnce. A ty úplně nejmenší kousky bych nejradši vůbec nesklízela, protože kdo se s nimi má pak v kuchyni prdět, ale protože taková je většina sklizně, tak holt taky do bedýnek a nějak se s nimi budu muset při vaření popasovat. Foto: Sláma v botách

Teď z uctivé vzdálenosti mnoha set kilometrů rozmýšlím, jak svoje zahradničení pojmout v příštím roce. Ten letošní už nějak doklepu. Dosklízím a uskladním/naložím/zavařím, co na zahradě zbývá (rajčata, cukety, papriky, kukuřice, ostružiny, kořenová zelenina, brambory…), a pomalu se začnu chystat a podzimní sklizeň (ořechy, dýně, řepa, fazole, mrkev, bez…), myšlenkami už ale začínám být u příští sezony a – je to bláznivý, vím, ale na dovolený je na to prostě čas – rozmýšlím, co kde a v jakém množství ten příští rok vyseju! A co s tou cibulí, kterou mě pomalu, ale jistě přestává bavit pěstovat, jenže zároveň se bez ní v kuchyni neobejdeme a spotřebujeme jí spoustu.

Nový plán!

Jeden rok jsem zkoušela polykulturu s červenou řepou. Řádek cibule, řádek řepy. Řepa nakonec s převahou zvítězila, cibule narostla mrňavá a hledat ji pak při sklizni mezi bujnou řepou skoro nešlo. To mě od dalších cibulových polykulturních pokusů odradilo. Letos jsem ale na jedné zahradě viděla zajímavý úkaz – polykulturu cibule – dýně. Hm, a to vypadalo slibně Cibule šampionky narostlé do poctivých rozměrů ve stínu dýní hokaido. Dává to smysl. Cibule je nenáročná na živiny i prostor. Dýně naopak její přesný opak. Na zahonu si nebudou konkurovat. Cibule se sází začátkem dubna, dýně až v půli května, takže dají cibulím náskok a docela dlouho jim to potrvá, než se na záhoně rozdivočí. Masivně se rozrostou většinou až začátkem prázdnin, kdy už cibule více méně dojíždí a trpí prázdninovými pařáky (takže zastínění jenom uvítají). Dovedu si představit tyhle dvě plodiny na záhoně spojit a že z toho fakt může být pěkná sklizeň obojího. A asi jsem rozhodnutá dát tomuto experimentu příští rok prostor, respektive už nechci věnovat samostatný prostor cibulím, které mě pak leda zklamou. Ušetřím tak na zahradě místo a nebude mě tolik mrzet, pokud opět narostou pouze pingpongáče. Naplním permakulturní desatero stran polykultur a biodiverzity, budu efektivní, zahrada pohlednější a… a…. nevím čím dalším se k tomuto pokusu ještě namotivovat.

A zase ta motivace…

Motivace… – teď se obloukem vracím k začátku tohoto článku. Motivace k zahradní dřině je poslední dobou moje velké téma, ale protože jsem u moře, venku je krásně a já aktuálně zalezlá v bungalovu, kde už nechci být ani o minutu dýl, tak tohle velké téma jenom nakousnu a pouze otevřeně přiznám, že zahradě se tohle léto věnuji opravdu jen tolik, aby zahradní džungle nepozřela náš dům a já se na záhoncích ještě jakž takž vyznala. Jako učitelka mám v létě spoustu času a myslela jsem původně, že ho budu využívat k píglování záhonů, k jejich zdokonalování, rozdělování na sektory a pěstování těch nejvíc top výpěstků. Ale místo toho na zahradu spíš jenom někoho zvu, abych se o ni a o jídlo z ní mohla dělit. V červenci se u nás vystřídalo rekordně lidí a nemělo to chybu. Naši kamarádi, kamarádi dětí, bývalí spolužáci, sousedi a já zjišťuju, že mi tohle vyhovuje. Nežít PRO zahradu, ale V zahradě.

Uvidíme, co to udělá v dalších letech, ale ten letošní zásadní rozdíl v hospodářských výsledcích nepozoruju. Ano, pár slimákům bych asi zabránila v sežrání mých brokolicových sazenic, kdybych zahradou žila víc. Taky bych si ohlídala včasnou sklizeň hrášku, tolik by mi nezdivočel mák a já nevím co dál. Ale určitě bych nestihla prožít tolik krásných dní, kdy jsem nedržela pořád jen v ruce motyku, ale spíš sklenku vína s přáteli, nepodnikla bych tolik výprav do lesa na borůvky, nechodila bych obden běhat (pot ze zahrady a pot z běhání je přece jen něco trošku jiného a já čím dál víc zjišťuju, že v plnému životu potřebuju obojí.), nenavařila bych tolik dobrot v Thermomixu, nepřečetla tolik super knížek (naložená v dětském bazénku :-)), neprožila tolik krásných večerů a nocí s dětmi v našem zahradním altánu atd atd. Jedna velká zahradní party to letos byla. A neměla chybu! 😀

Dovolená v srdci zahrady

Takže když jsme začátkem srpna odjížděli do Chorvatska na dovolenou, vlastně se mi ani nijak zvlášť nechtělo. Odjíždět ze soukromého ráje hledat nějaký jiný, proč? Ano, moře na zahradě nemáme, leda moře lebedy a jetele, ale jsem tam šťastná už jen tím, že tam jsem. Pozoruji, jak mi rostou slunečnice, jak se v květu střídá jedna bylinka za druhou a když je mi hic, schovám se o dvě vesnice dál do lesa anebo prostě jen otevřu ze zahrady dokořán dveře do koupelny a osprchuju se, na sluníčku. Nebo nafoukneme dětský bazének. 🙂 Pak se projdu po zahradě, otrhám si plnou hrst ostružin, angreštu, rybízu, josty, malin, vína… nebo se natáhnu na větev pro letní jablíčko. Večer se s dětmi zapelíškuju v altánu pod ořešákem a nic, lautr nic mi nechybí. Co víc si v životě přát? Snad jen, aby takových let – lét – bylo co nejvíc. A s tímhle ZAHRADNÍM PLÁNEM se pomalu pakuju z dovolené. Na další dovolenou. K sobě domů. Do své zahrady. Do svého srdce. A to sklízení cibule do tohohle rajského programu ještě taky nějak napasuju. Celá šťastná, že to bude naštěstí zase až za rok! Protože c´est la vie… v zahradě. 🙂

Tak životům v našich zahradách zdar, cibulím zvláště, a i vám ještě hezký zbytek léta ve vašich srdcích!

Ať nám rostou!

Jó, loni, to mi bylo ohledně cibule víc do smíchu. Jediný rok, kdy se opravdu povedla exkluzivní. Foto: Lidka Kučerová / Sláma v botách
Typický gáblík ze zahrady. V zahradě. 🙂 Foto: Sláma v botách
Někdy stačí ke štěstí málo. Třeba bazének za tisícovku z Lidlu. A trhat si přímo z něj měsíční jahody v zavěšeném květináči. 😀 Foto: Sláma v botách
Kdo má zahradu a knihovnu, má prý všechno. Jo a tuhle knížku doporučuju hned po těch svých (KOUPIT ZDE). Ladislav Zibura – Prázdniny v Evropě. Nasmála jsem se a dostala chuť sbalit naši starou dodávku předělanou na karavan a zase s ní trošku prokřižovat svět. Pak mi ale došlo, že jsem přece už dávno zjistila, že… všude dobře, ale doma na zahradě v bazénu nejlíp! 😀 Foto: Sláma v botách
Letos rekordní sklizeň lesních borůvek! Mrazák plnej po víko!!! Foto: Sláma v botách
Tři na rozkládacím gaučíku aneb naše letní spaní pod ořešákem. Foto: Sláma v botách
Takhle my v létě žijeme. Do domu chodíme jenom pro vodu a upéct si chleba. 😀 Foto: Sláma v botách
Letos jsem se vyžívala v květnatých loučkách a kvetoucích záhoncích. Vysela jsem pár směsí od Planta Naturalis, docela se to chytilo. Na fotce to není tak vidět, ale pod jabloní je záhon plný chrp. Kvete někdy od června (to v něm ještě převažovala svazenka) a dělá mi jenom radost.
Včely tyhle záhony milují, a tak jim věnuju příští rok ještě víc prostoru. Ostatně, semínka mi ještě zbyla. 🙂 Foto: Sláma v botách
Jablka jsme (až na tuhle mísu) sklízeli stylem, že každý den tak dvě tři spadla na zem (vítr, červíci…). No a tak jsme je snědli. A takhle se to vlastně sklidilo celé Až před odjezdem na dovolenou jsem ta poslední zbývající jablka řádně otrhala a nečekala, až si spadnou sama. Muž tomu říkal vrchol lenosti, ale já to považuju za slow zahradničení. A všechno slow je teď hrozně in, nebo ne? 😉 Foto: Lidka Kučerová / Sláma v botách
S druhou půlkou léta přicházejí na řadu slunečnice. Královny naší zahrady. Některé exempláře jsou totiž i dvakrát větší než já. Foto: Sláma v botách
Květnatá džungle před stodolou. Foto. Sláma v botách
Milujte své zahrádky a každý den, který na nich můžete prožít! Pohodové léto! Foto: Lidka Kučerová / Sláma v botách

A kdyby tu snad byl ještě někdo, kdo nečetl mé knížky, tak….

račte si pořídit a počíst

Sláma v botách a

Nejdůležitjěí v životě je láska. A hlína za nehty!

KOUPIT OBĚ KNÍŽKY JAKO ZVÝHODNĚNÝ BALÍČEK ZA 638 Kč

One thought on “Už nežiju pro PRO zahradu, ale V zahradě!

  1. Ahoj, chvilku jsem si cetla a na zahrade to asi prozivame stejne. Mala cibule, taky cibule. Ty nejmensi vysadim znova, ja do skleniku na podzim a pak na jare a jak vyrasi pekna nat sup s ni do kuchyne Pekne chvile na zahrade.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *