VĚNOVÁNO STATEČNÉ LINDĚ H.
(a desítkám padlých slimáků)
********
Nemám problém přiznat, že nejkrásnější dovolenou, jakou jsem kdy měla, je rodičovská. Tak proč jsem si jí víc nevážila? Komu jsem chtěla co dokazovat?
Jistě, zima byla dlouhá a nudná, ale… Od té doby, co kromě dcery piplám i zahradu, si připadám spíš jako na nucených pracích. Rčení „co tě nezabije, to tě posílí“ teď v každém případě vnímám v širších souvislostech.
Pravidelně na záhonech pleju ve třicetistupňových žárech přes poledne, protože jindy mi dcera nespí. Jednou jsem si málem vykloubila rameno, když jsem celé odpoledne tahala po zahradě konve s vodou, protože sucho trvalo fakt dlouho a já nevydržela s nervy. („To jsou zahradníci, vůbec si to nezalejou!“ „Vy to vedete, co myslíš, že ti bez vody vyroste?“ „Já ti to snad budu muset zalít sama!“ apod.) Nepočítám, kolikrát jsem v D. makala až do tmy, kolikrát jsem se vracela z pracovního víkendu zralá na masáž celého těla a prázdniny v Karibiku. Po nedávné desetihodinové směně na záhonech (protože druhý den jsme jeli na dovolenou) jsem se domů doplazila se svalovou horečkou a celou noc blouznila o rajčatech. Věčně oloupaný lak na nehtech a hlínu i na zadku už vůbec nekomentuju!
Když mi ale nedávno měla přijet na víkend kamarádka Linda, se kterou jsem kdysi pracovala v lifestylovém časopise, hecla jsem se. Nahodila jsem spokojený bioúsměv a šla ji vítat ke dveřím.
Linda se přijela podívat na mou zahradu. Před časem jsem ji požádala, jestli by pro Slámu v botách nenavrhla logo a vizitky, abych mohla slávu svého pozemku šířit dál. Takže přijela sbírat inspiraci. A krom toho už potřebujeme pokecat. Chlapi, kariéra, móda, rozumíte. Manžel to pochopil hned. Sotva Linda dorazila, zdekoval se do pracovny a po zbytek víkendu jsme o něm věděly, jen když nám zrovna nesl nějaké jídlo.
S Lindou si notujeme, hlavně pokud jde o jídlo. Taky dokáže ocenit domácí suroviny, a když jí vyprávím o zahrádce, vidím, že ji to fakt zajímá. Dokonce se od ní dozvídám užitečné vychávky stran boje s plevelem. A pak se řekne Praženda z Vinohrad. V pátek ji ale na uvítanou hostím kosmopolitně. Servíruju sushi, bezlepkové muffiny a italský merlot. Až do noci u něj řešíme ty naše komplikovaný životy.
Na zahradu beru Lindu v sobotu, ale ještě předtím jí chci ukázat farmářské trhy u nás ve městě. Ať si udělá obrázek, proč jsem se do těch galejí v D. pustila. „Tady je to ale maličký,“ vypichuje Linda optimisticky. Ano, to je další její milá vlastnost. U tří stánků nakoupíme pár mrkví, jablka a pstruha a můžeme jít.
Když cestou z centra míjíme zahrádkářskou prodejnu, uvědomím si, že jsem vlastně chtěla před odjezdem do D. dokoupit ještě pár semen fazolí.
„Tady, prohrabte se tím,“ vyloží přede mě vedoucí rychle několik pytlíků. Vevnitř mu právě vrcholí nákupní špička luťťáků před evakuací na zahrady.
„Když já bych raději nějaká neošetřená,“ kroutím se. Na jednom z pytlíků jsem si právě všimla alarmujícího nápisu „chemicky ošetřeno proti škůdcům“!
„Nestříkaný jsou jenom tyhle,“ zúží mi prodavač rázem výběr na jediný druh. Ostatní výrobci prý všechna svá semena preventivně „moří“.
Aha! AHA?! Takže ony se stříkají dokonce už i malinká semínka. Ještě ani nezačala růst a už to do nich perou! Jsem znechucená. Chemické nebezpečí fakt číhá všude. A mně bylo divné, proč má hrášek, který jsem v březnu sela, fialové proužky…!
To jsem doprčic v tomhle městě jediná, kdo takové věci řeší? Kdo třídí kompost a vyplachuje kelímky, než je hodí do konťáku na plast? Tak například paní vedle mě právě nervózně žádá o „něco proti slimákům, ale aby to fakt zabralo, něco hodně účinnýho.“ Pán za mnou zase shání postřik na trávník. Ano, viděla jsem nedávno v televizi pořad s radami, jak v trávě zahubit vše živé, abyste získali dokonalý fotbalový povrch. Bez něj by samozřejmě žádná řadovka nebyla úplná. Než stihnu zaplatit, vyslechnu si ještě, jak se paní se slimáky dočká nějakého drijáku, který její problém zaručeně vyřeší, ale přitom „nikomu neuškodí, ani dětem nebo psům, kdyby to omylem snědli.“ Uf, aspoň že tak.
„To je fakt hrozný, Lindo. Jedni vraždí semena, jiným vadí pampelišky a slimáci. To je normální genocida přírody,“ ulevuju si zdrceně. Linda souhlasí, je to hrozné. „Ale zase fajn, že máš hned za domem park,“ utěšuje mě. „Park?“ ohlídnu se na těch pět stromů. Asi jsme teď nalazená jinde. Linda se vyhřívá na sluníčku, loví v trávě čtyřlístky. „Vyrazíme už, Veru?“
Asi má pravdu. Neměla bych všechno vidět jen černě. Svět není dokonalý, ale já přece pracuju v D. na tom, abych ho učinila lepším. Zelenějším. Víc bio.
****
A v D. je opravdu krásně. Slunce nám líbá ramena, když se s Lindou celé odpoledne hrabeme v mých záhonech, když plejeme další várku nezdolného plevele a pak se válíme v trávě s porcí domácího rýžového nákypu. Ani dcera po mně věčně neleze, ani mi nezkouší úřadovat v mém „mohl-jsem-být-bio-ale-nejsem“ hrášku.
Ale stejně se několikrát přistihnu, že myslím na ty slimáky. Obzvlášť když pod mulčem u fazolí na dva narazíme. Mám k těmto zvířatům rozporuplný vztah. Jsou to živé bytosti a člověk by měl mít ke všem božím stvořením respekt. Zbytečně si nekazit karmu. Ale taky mám respekt k tomu, co ti nenažraní slizáci dovedou. Dokonce i moje vždy tak optimistické biozahradnické příručky existenci slimáků nezamlčují. Nevěnují jim žádnou zvláštní kapitolu, ale opatrných narážek a zmínek je tu tolik, že si dokážu domyslet…! Dýně tety Zdenky nedávno opustily její zahradu kompletně v žaludcích těch nenasytných žroutů. Ztráty hlásí na Facebooku i kamarádka Jana. Okamžitě se pak rozhoří diskuze o výkonných slimákožroutských kachnách – indických běžcích. A k tomu ta nervózní paní v zahrádkářském kšeftě…
Nejhorší ale je, že jsem se nikde nedočetla, jak se slimákům vyhnout bez chemie. Existuje (kromě kachen) jediná možnost: poctivě slimáky sbírat do kýble a pak s nimi naložit podle toho, jak moc se u vás nažrali. Buď je v tom kýblu můžete odnést někam daleko od vašeho pozemku, na nějaké hezčí přátelské místo, třeba do lesa. Nebo na ně v kýblu naházet sůl a nechat je sadisticky rozpustit zaživa. Žaludek nemám ani na jedno. Teprve před nedávnem jsem se přestala štítit motýlů.
„My jsme na zahradě nikdy plže neměli,“ ujišťuje mě naštěstí d.-cká babička. „Jo, dole pod kopcem, tam jich maj! Starej V. prý nasbíral celej kýbl! Ale tady jsem jaktěživ žádnýho plže neviděla,“ přísahá babička rezolutně. Ukliňuje mě to dost. Asi jsem fakt klikař, ale až na pár ožraných rostlinek v bylinkové předzahrádce nemám se slimáky problém. I tu sežranou bazalku u rajčat jim odpustím, mě taky lákalo ji sníst. Možná prostě stačí mít tu přírodu rád.
Na uvolněné místo po bazalce můžeme alespoň s Lindou dovysadit nějaký celer. Proč si ještě trochu nevylepšit karmu? Už pomalu padá tma, když vyrážíme do auta pro sazenice a cestou to bereme přes předzahrádku. „Natrhám ti, Lin, trochu meduňky s mátou na výborný čaj na dobrou noc,“ nechávám se unést náladou toho večera.
A pak to přijde.
Buď je to vtip, nebo jsem tak šeroslepá, nebo… NEBO! Z květináče, kde mi rostla stévie, čouhá jenom nějaký pahýl. A když se skloním, abych to víc prozkoumala, vidím, že na pahýlu ještě něco sedí a pahýl doráží. Ta slizká hnědá mrcha je SLIMÁK!
„Hajzle, vypadni odtud!“ neudržím se a hned je mi trapně. Ale víte, kolik práce mi dalo stévii zasadit do květináče a celý ho zakopat do země pro optimální podmínky přes léto?
„Mám u tebe 35 korun za sazenici,“ ulevím si ještě. Pak slimáka naberu na lopatku a vyhodím ho ze zahrádky. Na silnici. No a co, večer nebývá provoz.
Pak se skloním k meduňce. Čaj na uklidnění se bude hodit. Obzvláť když vidím, co uvidím. Mou nádherně košatou, voňavou a šťavnatou meduňku taky právě futruje slimák. Dokonce hned dva.
„Veru…?“ obrátí se ke mně Linda a jemně mě chytí za loket. Tak se podívám tím směrem. Ha, další slimák mi trůní na nejšťavnatějším listu kadeřavé petržele! A vedle zeje prázdné místo, kde dřív rostla perila čínská! Tři slimáci tady luxujou poslední zbytky.
Zkusím se opřít o plot zahrádky, abych to trochu rozdýchala, ale omylem při tom rozšlápnu pár slimáků. A najednou už to vidím úplně jasně. Od silnice postupuje směrem k mým bylinkám hnědá armáda žroutů. Jeden slimák za druhým, jdou na jisto. Přesně zaměřili můj šťavnatý pozemek a všechno mi tady sežerou. Nasouvají se pomalu, ale nezadržitelně. Slizká zkáza, apokalypsa. Nad mými biosny se právě zatáhla temná mračna. Soudný den je tu!
„Jsou všude, Lindo! Všude!“
„Já vim, Veru! Tady a tady…“
„VŠUDE, LINDO!“
Potřebuju Lindu obejmout, taková tragédie. Slizké jednotky právě uspěšně překročily hranice mého pozemku a jejich cíl je mi jasný. Mžitky před očima střídá obraz nekonečné hnědé hmoty, v níž právě mizí všechny moje plány, moje ideály, má biobudoucnost.
Jako z dálky slyším, že ke mně Linda mluví. Že udílí nějaký rozkaz. Kýbl? Proč mám nosit nějaký kýbl? Copak tady se dá něco zachraňovat? Soustředěné slimáčí šiky mou zahradu neprostupně obklíčily. Jsou u plotu, u zdi, v bylinkách, na cestičce, před zahrádkou, všude v okolní trávě. Jestli neuteču, začnou mi lézt a slintat i po nohou.
****
A možná právě tohle byl ten moment, kdy jsem se nasrala. Můžu být kvůli zahradě udřená jako kůň, mít vykloubená ramena, namožené svaly, hlínu na zadnici, ruce od sraček (ZDE) a nervy v kýblu (ZDE). Ale slintat na mě nikdo nebude!
„Sůl na vás, vy svině klouzavý!“ vyhlašuju slimákům válku. Vím, že je předem prohraná, že slunce už zašlo za kopec a bojiště se brzy ponoří do tmy, v níž bude mít nepřítel navrch. Ale zadarmo jim svou zahrádku nedám. Chci aby trpěli, chci, aby to bolelo. Hodně. Stejně jako teď trpím já.
Bez Lindy by ta odplata ale byla poloviční. Hrdinka této noci, SuperLinda, háže jednoho slimáka za druhým do plastového kyblíčku s vodou a solí, který jsem donesla z pískoviště. A sahá na ně holýma rukama, naprosto chladnokrevně. Nenutila jsem ji, návštěvy, které hostím biomasem, nenutím si to pak takhle odporně odpracovat.
„Promiň, Lindo. Zničila jsem ti víkend,“ fňukám.
„V pohodě, Veru, ale zrychli, za chvíli už na ně neuvidíme,“ pohání mě ten živý motor dál. S ukrutným přemáháním nabírám slimáky lopatkou a hážu je do smrtonosného láku v dětském kyblíku. Za chvíli je plný, ale v trávě jako když neubylo.
„Bacha, vylejzaj!“ všimne si Linda. Pár slimákům se opravdu podařilo přežít vlastní smrt a na slaných mrtvolkách svých bratří se vypotáceli nad hladinu mého zabijáckého nálevu. Asi bych se měla slitovat, Titanik přece taky pár lidí přežilo. … Ale sadistická bestie uvnitř mě právě přičichla k vůni odplaty.
„Možná příště, vy šmejdi!“ zasyčím do ticha vesnického večera. Zatřesu kýblíkem a kluci se zase koupou. Nakonec je pod vodou ještě přidusím lopatkou. No a co. Vím, že je hnusný, co tady děláme, a nejsem na sebe pyšná. Asi jsem si jednou pro vždy podělala karmu.
Ale když jsem zjistila, že druhá jednotka slimáků zaměřila můj výstavní záhon s rajčaty, odhodlaně postupuje jeho směrem a první výsadkáři už přelezli ochranný mulč….! Toho bohdá nebude! Čím bych se pak chlubila na Facebooku?!
Během pár hodin k rajčatům dorazí stovky všehoschopných slizců a svorně budou konat. Má vniřní besie řve zoufalsvím, z něhož se rodí ta nejbrutálnější agresivia. Ani jeden slimák nesmí opustit moje záhony živý!
Když už není mrtvoly kam dávat, dorazí jako na zavolanou babička. Nejprve vůbec nechápe, co tady vymýšlíme. Slimáci na její zahradě? Není možná. „No tak se podívejte!“ strčím jí pod nos mazlavý kýblík. Vidíte, nejen starý V. pod kopcem má problémy.
„To jsem blázen, Verunko. Nemůže to být z toho mulčování?“
No samozřejmě! Vždycky všechno zlo pramení z mulče, kolikrát to ještě uslyším?
Pak se ale babička projeví jako pohotový stratég v záloze. Okamžitě doběhne pro pořádný lavor, důkladně prosolený, a pro víko, protože co kdyby… Výborně, potřebuju pro svoje mrvoly víc úložného prostoru!
Pokračujeme v našem zvrhlém díle, dokud vše kolem nás nepozře hutná tma.
„Budu do trávy svítit iPadem a ty sbírat,“ nechci to ještě vzdát. Chci ještě víc mrtvol, ještě víc padlých v řadách nepřátel. Ale Linda už složí zbraně. Obejme mě. Poslední slimák zhynul v kýblíku, ti ostatní to prostě neměli napsáno v osudu.
****
Abychom vůbec usnuly, vařím pro mě s Lindou kýbl meduňkového čaje. A mezitím přemýšlím, jak ráno naložíme s lavorem plným rozpuštěných slimáčích tělíček. Lepkají a roztejkají se. Z bezpečí kuchyně už ale dokážu uznat, že si ta boží stvoření zaslouží důstojně pochovat. Možná vyhrabu jámu, pietně je do ní naleju, a nahoru vztyčím kýblík jako náhrobek. Manžel by to mohl nadesignovat, je architekt. A budou to hezké fotky na Facebook!
„Veru, ten slimáčí sliz vůbec nejde dolů,“ vrátí se Linda konečně z koupelny. „Půl hodiny si drhnu ruce a stejně furt lepí,“ ukazuje mi, jak se právě přilepila k hrnku s meduňkou. Hmm, kam se hrabe pattex superfix.
Tak ne, žádné pomníky se stavět nebudou. Kýblík dceři vydrhnu rejžákem, konec konců nebyl levný, ještě si s ním vyhraje. V mé hlavě se právě zrodil nový nápad. Z tekutých slimáčích tělíček začnu vyrábět to nejlepivější, dokonale přilnavé a 100%přírodní biolepidlo!
Ať mi rostou!©
Pingback: O nové metodě: farmaření na dálku (jak mě trápily jahody a třešňový kompot) | Sláma v botách
Pingback: Host do domu, KOSU do ruky (jak jsem si byla „odpočinout“ na Valašsku) | Sláma v botách
Pingback: Farmářská panna u zpovědi II. Stálo ti to, Verunko, za to? | Sláma v botách
Pingback: Velikonoční pizza místo nádivky?! Tovížejo! | Sláma v botách
Moc pěkný fejeton.
Kde mají příhodné prostředí, aby si tam mohl hovět ježek, např. někde pod ne moc frekventovanou hromadou složeného dřeva a pod., tak ten má slimáky rád a pomáhá je hubit a zahrádce nijak neškodí. Ale má většinou blechy, takže, i když není sám lidem nijak nebezpečný, na ty blechy je třeba pamatovat a pokud ho uvidíte, nechodit až tak blízko.
Dekuju za pochvalu i tip. Ruznych chaosovych bordel zatisi mame po zahrade dost, ale jezka jsem tam nikdy nezahledla. Nicmene… Kdyz nad tim tak premyslim, vzadu na zahrade nenapachali slimaci vubec zadnou skodu. Objevila jsem tam za cele leto tak dva tri zbloudile holandany. Zato v predzahradce a vpredu na zahrade, kde byla rajcata, byly ztraty kriticke. Je to u silnice, kde mame „uklizeno“, aby to nak vypadalo, a tiche jezkozatisi ta silnice vylucuje. Takze o teto teorii s jezky ted zacnu vazne premyslet!!!
slimáků se bohužel v dnešní době asi nezbavíme tak s nimi budeme bojovat stále dál.Nedoporučuju házet k sousedům přes plot,nejde ani tak o ty sousedy,ale o to,že španělák urazí za noc až 50 m takže to nepomůže.Já je buď sesbírám a přeleju vroucí vodou a naliju na kompost nebo je sprostě stříhám nůžkama.Do naší přirody nepatří tak je nebudu zachovávat.
Vy je stříháte nůžkami? Pane Suchý, teda! 🙂 Já to vidím maximálně na tu vařicí vodu a samozřejmě věřím, že letos mě slimáci nechaj na pokoji.
Do předzahrádky už žádné bylinky nedám, přežila tam meduňka, máta, něco oregána. Po loňsku zůstaly jen ty nejlepší a tak to má asi být.
Dnes jsme s malou viděly dva slimáky při procházce lesem. To zaujetí a radost, když na cestě uviděla nové zvířátko (do té doby všude jen šneci). Chtěla bych zase ten dětský pohled na věc. Ale vím, že až sezona vypukne, v žádném případě ho nebudu schopná.
Ať jsou k nám všem slimáci milostiví!
suchý se nejmenuju,suchy je jen přezdívka :-).Opravdu je humánně utrácím nůžkama,protože,když jsou jich tisíce tak už žádné jemné metody nepomáhají.Milostiví nebudou,už teď jich je spousta a až dorostou tak to bude mazec.V sezóně není problém za hodinu navečer 500 kousků tak už opravdu nemám chuť se s nimi mazat.Držím se toho,že je to pro naší přírodu druh nepůvodní a invazivní tak jim zastupuji přirozeného predátora,kterého zde nemají.
Já vám rozumim. A teď se mi to mluví, když sezona ještě nezačala. Uvidíme, co nás letos zase čeká. Jedno slimáčí miminko už jsem přistihla v jahodách. Udělala jsem mu letecký výlet za plot, i když říkáte, že to nemá smysl. No neměla jsem po ruce nůžky a zatím na ně ještě nejsem na.raná. To přijde…
Pingback: MÝM BIOMATKÁM! Poučení z loňského vývoje, DESATERO BIORAD A OMYLŮ | Sláma v botách
Moc pekny clanek!
Nas tata pouziva ty indicke bezce. Dokonce jim postavil maly karavan a vozi je na ‚pastvu‘ po znamych 😀
Tomu říkám podnikatelský nápad! Určitě má diář plný! 🙂
Krasny clanok, z tych podarenejsich, tiez som sa v nom nasla – minuly rok sme zahradu zakladali, to slimaly nic moc, tento rok sa ich ale nakotilo dost. Tiez som hadzala nieco cez plot, ked uz toho bolo viac, tak som rezala nuzkama, po vzore babicky. Nakoniec som kapitulovala a kupila prave tie granulky, co zvieratam neskodia -vraj ide o prirodzenu zluceninu zeleza, tak by to snad nemuselo byt zas take zle – a tusim to na nejaku dobu aj pomohlo… No clovek nesmie kukat v zahrade ked sa zotmieva a je po dazdi, to si hned skazi naladu. Ostatne asi aj to dazdive pocasie tento rok romu pomaha…
😀 😀 😀 Som sa pobavila.
Ja napichujem na nôž a potom myknutím rukou letia kadeľahšie. Našťastie nôž neletel ešte nikdy. A je pravda, že keby som ich mala takto zlikvidovať stovky, asi by ma hodne bolela ruka. 😀
Taky jste letos žádné slimáky na zahradě neměli? Já jestli viděla za celé léto dva tři…
Váš blog jsem našla čistou náhodou, když mě napadlo experimentovat se slepičím hnojivem – a velmi rychle jsem si to rozmyslela 😀 Naprosto boží blog i článek dlouho jsem se tak nepobavila 😀 Prodělala jsem podobnou zkušenost minulé léto – akorát jsme neměli srdce ty hnědé sráče nasolit a nechat rozpustit, tak jsme jednu armádu vysadili na břehu Dunaje… a rychle utíkali 😀
Děkuju za vtipný komentář. 🙂 No jooo, slepičince. Ale něco vám povím. Letos to s nimi po pětileté pauze zkouším znova. Pokus č. dva. Možná z toho bude povedený další článek. 😀 Znova jsem si to nastudovala a info, jak s těmi slepičinci SPRÁVNĚ – ne jako já tehdy – nakládat jsem dopsala i do své druhé knížky.
Úspěšnou zahradnickou sezonu 2020 přeje Verča slámová