KVĚTÁK UŽ SI NEDÁM! aneb jak nám začala „dovolená“ (a prdíky)

18 komentáře

KVĚTÁK UŽ SI NEDÁM, tohle léto už fakt ne. A taky žádnou brokolici, kapustu nebo čerstvou cibuli. V úterý jsme spali tak hodinu. Celý rok se těším na úrodu, že se budu od rána do večera ládovat vší tou čerstvou zeleninou… Jenže pak? Prdíky. Se zeleninou mám tohle léto utrum. Kojím.

****
Celý týden měl manžel dovolenou, a tak si hned na pondělí domluvil partu dělníků, aby se konečně na tom našem pozemku ve V. začalo stavět (článek Jak jsme koupili statek). Sice 35 ve stínu, ale co se dá dělat, někdy se základy našeho budoucího baráku vybetonovat musej. Takže zatímco já si ráno dospávala noc s Vendou, manžel už házel do auta balení minerálek a fofroval naložit dělníky.

„Snídal jsi vůbec?“ volám za ním v pyžamu, ale už je za vratama. Večer se vrací zaprášenej a zpocenej: „Hoď mi na pánev nějaký maso, nebo je po mně. Celej den jsem nejed.“

Nevěděla jsem, že manžel umí stavět dům. Foto: Sláma v botách

Parta Hic zasahuje na známém pozemku. Foto: Sláma v botách

Tatáž akce se opakuje i v úterý. „To je dovolená, co?“ hladím večer muže po zpocených zádech a servíruju rovnou dvojitou porci krkovice.

„No jo… ale počkej, jaký to tam jednou budeme mít,“ snaží se muž nějak namotivovat.

Jsem vážně ráda, že ve středu už není žádné betonování v plánu.
„A co jsi vlastně večeřela ty?“ uvědomí si manžel, že mi žádné maso nenechal.
„To je dobrý, já měla květák.“

****

Betonování základů je sice hlavně chlapská práce, ale i můj životní komfort byl akcí Beton poznamenán. Mám teď na krku už dvě děti – jedno je čtyřletá holka, která je spíš jako kluk, a druhé pětitýdenní mimino, s nímž praktikuju látkové plínky a ideálně se snažím i o bezplenkovou metodu (posazování kojence na nočníček). Jsem tedy vděčná, že si vůbec sama stíhám dojít na záchod, a skáču po každé pomoci, byť třeba na pár minut. A teď se najednou přihodí, že moji rodiče, u kterých na léto bydlíme, odjedou na dovolenou a manžel, místo aby po nich vyplnil díru, se na celé dny zašije na stavbě vašeho budoucího domova. Co je tohle za nápady, nechat mě s dětma úplně samotnou?

Po příjezdu z porodnice byl malý král posazen na trůn - a vyčůral se! Od té chvíle to měl s nočníčkem spočítané! Foto: Sláma v botách

Po příjezdu z porodnice byl malý král posazen na trůn – a vyčůral se. Od té chvíle to měl s nočníčkem spočítané. Foto: Sláma v botách

Do postele padám v úterý mrtvá jako on. Jenže od okamžitého usnutí mě nečekaně vzdálí děsivě naříkavé :“Uuuuaaaaa eeeee uuuuaaah… prd.“

*****

„Proč sis musela dávat ZROVNA KVĚTÁK?“

Jsou tři hodiny ráno a manžel se stále ještě pokouší o klidný tón. Z jeho pohledu však jasně vyplývá, že mě nenávidí a pouze se snaží jednat gentlemansky s matkou svého dítěte.  Z té strany postele, kde leží náš syn, se ozve nová střelba do plíny doprovázená zaúpěním o síle sto třiceti decibelů.
„Tři dny na mě ten květák koukal z lednice a vy si ho s Lídou nedáte… tak co jsem měla dělat? Skončil by shnilý na kompostu…“ blekotám obhajoby.
Manžel se po mně ohlédne: „Tak jsi ho radši sežrala, gratuluju!“
„Promiň…“
„Jemu se omluv, chudákovi,“ odstrčí mě muž dožraně a zaboří hlavu ještě hloubš pod polštář.
„Uuuueeeeehheeee … prd …. prd…. uuueeehhheee….“

Čtyři ráno, kontroluje manžel zase hodiny a významně mi to sděluje.
„Už čtyři?“
To bohužel znamená, že už zhruba za tři hodiny nám hupsne do postele dcera s tím, že má vyspáno a ať s ní koukáme vstávat. Když to hodně dobře dopadne, vydrží  s námi ještě půl hodiny ležet, ale pak už bude nekompromisně trvat na tom, ať si s ní jdem malovat nebo skákat na trampolíně, převlékat panenky, stavět lego…
„Uuuuu, auuuuu, huuuaaa, eeee. Prd.“

„Květák… Nejdebilnější blemcavá zelenina na světě! Jediný, co je na něm dobrý, je ta strouhanka, ve který se smaží!“ ulevuje si manžel, aby ze sebe dostal vztek a nemusel mě explicitně urážet.
„Náhodou, já si ho dala jen tak na másle.“ Sama nechápu, proč mu ještě odporuju. Už tak má chuť mě zabít.

Indické pakory... si toto léto fakt nedám. Přitom tak výborné jídlo, recept ZDE. Foto: Sláma v botách

Indické pakory… si toto léto fakt nedám. Přitom tak výborné květákové jídlo, recept ZDE. Foto: Sláma v botách

****

Noc hrůzy pokračuje. Kolem páté ranní konečně všichni na chvíli usneme. Když tu se ze dvorku ozvou zvuky. „Zloděj!“ vystřelí mi nahoru víčka a zalomcuju s manželem. Ten už je ale taky vzhůru a okamžitě letí k oknu.

„Kuny!“ vykloní se až po pás z okna a snaží se ve světle pouliční lampy zorientovat v situaci na dvoře.

Bydlení na vsi je po mnoha stránkách bezva, ale už chápu, proč tu má kdekdo na dvorku psa. My nemáme, a tak je tátovo auto aktuálně v servisu – kuny překousaly kabel u startéru. Mému muži na tomtéž dvoře stojí auto, s nímž chce v pátek dojet s dcerou do Chorvatska.

„No opravdu kuny. Já je viděl. Chápeš?! Takhle zblízka!“ šílí manžel a háže z okna všechno, co mu přijde pod ruku, plíny, vršek od pyžama… Nakonec ještě plivne, ale to už kuny zasviští pod tůje u plotu.
„Uuuu aaahhh eeeee… prd,“ připomene se se svými problémy zase malej. Ach jo! Zbývající čas do dceřina obvyklého budíčku: už ani ne dvě hodiny!!!
„To je dovolená!“ ucedí manžel, když se vrátí z obhlídky auta. „V motoru mám slepičí peří a tapecírunt je ožranej.“
„Pššššt,“ krotím manželovy emoce a ukazuju prstem na syna, kterej zase na mikrovteřinu usnul. „Povíš mi to ráno.“
„Ráno? Teď je ráno!“
Chrrrrrrrrrrr, neztrácím ani vteřinu.

*******

Středa. Dnes žádné betonování, konečně opravdu dovolená.

Klimbáme s manželem nad talířem ranní polévky, zatímco syn si dospává noc o patro výš a div že hlasitě nechrápe, provokatér.

„Já mu tak závidím…“ posteskne si muž.
„A to já ne. Dovedeš si přestavit, jaký musel mít bolesti? A jenom kvůli tomu, že jsem snědla trochu květáku.“
„To mi vůbec nepřipomínej,“ zahledí se manžel nedůvěřivě do našeho snídaňového polévkového kastrolu. „Není doufám v téhle polívce taky něco… problematickýho?“
„Ne, není. Nebo teda… doufám, že není…,“ šrotuje mi to v hlavě. Víte, když mám za sebou hodinu spánku a potřebuju začít normálně fungovat, nahazuju autopilota. Polívku vařím k snídani skoro každé ráno, horká voda, osolit, naházet zeleninu, rozmixovat…
„A jaká tam teda přišla zelenina?“ ptá se manžel s pohledem na plnou lžíci u mých úst. Autopilot se snaží vzpomenout si. „No, jako vždycky…. co zahrada dá… mrkev, řepa, brambory.“
„Cibule?“
Svěsím  hlavu mezi nalitý prsa.“Cibule taky. Ta čerstvá. Promiň! Tak já dnes nebudu kojit, necháme ho o hladu. Třeba kvůli tomu bude řvát míň než kvůli prdům.“

Řve dítě víc, když má prdy, nebo když má hlad? Foto: Kateřina Roflíková Foto

Řve dítě víc, když má prdy, nebo když má hlad? Foto: Kateřina Roflíková Foto

****

Pátek. V osm zvonil budík, ale to jsem přeslechla. Muž naštěstí vzorně vyskočil. (Je vidět, kdo je tu zvyklý vstávat do práce.) Dnes ale manžel nevstává s budíkem kvůli robotě. Jeho a dceřin velký den je tu – odjezd do Chorvatska. Poprvé sami na dovolené bez maminky.

„Vyspal ses na tu cestu dobře?“ ptám se, když konečně taky sejdu do kuchyně. Pro zdárný průběh noci jsem snad tentokrát udělala vše. Nejedla jsem žádný květák ani cibuli. Ani brokolice, hrášek nebo kapusta nebyly v uplynulých hodinách součástí mého – a přeneseně Vašíkova – jídelníčku. Z noci si pamatuju nějaká kojení v polospánku, ale na prdy snad nedošlo. Snad. Dny i noci už mi nějak splývají, obdivuju manžela, že vůbec ještě ví, jak se jmenuje. A že si troufá dojet s dcerou na Jadran.

Odezd na první dovolenou bez maminky. Foto: Sláma v botách

Odezd na první dovolenou bez maminky. Foto: Sláma v botách

„Tak snad máme všechno, jídlo, pas, kuny,“ rekapituluje muž před nasednutím do auta.
„Kuny?!“ vyvalím oči. Pak mi dojde, že myslí chorvatskou měnu…
Taky se naposled projdu po kuchyni a zkontroluju, jestli něco nezapomněli. Hlavně ten kýbl plný brambor, cibule, česneku, cuket, řep, okurek… Nafasovala jsem jim do kufru půlku zahrady, aby je nelákalo uchýlit se bez dozoru k párkům a sušenkám. Protože to bych jim neodpustila, když je právě úroda v plném proudu a zahrada plodí jako o život. A když já nic z toho jíst nemůžu!

****

Sobota. 3.30 ráno. Už zase nespíme. Manžel právě řídí na Jadran. A já místo abych se konečně civilizovaně vyspala, dřepím u počítače a píšu na blog. Buď jsem definitivně zcvokla, nebo jde o důkaz, že tohle psaní miluju.

Bé je správně. Dnes začíná dovolená mně. Bez tatínka a bez dcerunky. Celý týden mi nikdo nebude kázat, že nemám psát články, za které nedostávám zaplaceno. A nikdo mi nebude chodit v sedum ráno strašit do postele a tahat mě k bedně s legem. Tuhle dovolenou si hodlám užít po svém, a tak přísahám, že zeleniny se celý týden ani nedotknu. Budu žrát jenom párky a sušenky, ty, co jsem je rodince zabavila z proviantu. Svou vytouženou dovolenou totiž nehodlám ničím ohrozit. A ohrozit by ji něco mohlo. Cibulovo-květákové PRDÍKY!

Epilog

Cestovatelé nad ránem dorazili na Makarskou. Já ve stejné době – s břichem plným sušenek – dorazila tenhle článek. Syn mi sice udělal budíček už před devátou, ale po uspokojení základních potřeb (a vyčůrání do nočníčku!) jsme oba zase šťastně usnuli.

Užijte si i vy svou dovolenou podle představ! Krásné léto a příjemné čtení!

Ať nám rostou! ©

********************************************

Foto: Sláma v botách

Nová posila party Hic. Poznávací znamení: kšiltovka s Minnie Mouse, „žůžové brýle“, bořkové kalhoty a bosobotky. To dítě má ránu. Snad nějakou na stavbě neschytá. Foto: Sláma v botách

Foto: Sláma v botách

Dětské hřiště, varianta indický slum. Foto: Sláma v botách

Foto: Sláma v botách

Šéfka hicparty diriguje poddané. Foto: Sláma v botách

Foto: Sláma v botách

„Kdo hodil do míchačky lopatku?“ Foto: Sláma v botách

18 thoughts on “KVĚTÁK UŽ SI NEDÁM! aneb jak nám začala „dovolená“ (a prdíky)

  1. Musím to napsat…už nějaký čas čtu Váš blog. Styl psaní, humor, nadsázka a pohled na život mi tolik připomíná Betty Mc Donaldovou v knize Vejce a já.
    Jste výborná, víte to?:-)

  2. Hmm… koliky. Přeji Vám, ať je to brzy za Vámi. Pokud je má miminko z jídla a víte ze kterého, tak být Vámi, se raduji. To jde omezit a nějak řešit. Většina kojeneckých kolik však má původ jen a pouze v nedozrálosti trávicího systému a je úplně jedno, co žena jí (když jí málo živin a omezí půlku jídelníčku, tak dočasně dítě tolik řvát nemusí, ale jen kvůli tomu, že prakticky nemá co trávit a pak se to projeví později řevem z hladu). Mého syna koliky trápily 3,5 měsíce v kuse od narození a vyzkoušeli jsme téměř vše možné bez účinku. Když jsem se párkrát dostala tenkrát na zahradu něco dělat, bylo to vysvobození od toho pláče a chvíle relaxu… to bych tenkrát i okopávala, byť okopávání nesnáším.

    • Až do květáku synka netrápilo nic a po něm už zase taky ne. Ale podobně zoufalou noc jsme zažili hned zpočátku poté, co jsem si pochutnala na výbornm guláši, do kterého jsem rozkrájela dobře 8 cibulí. Čerstvě sklizených ze záhonu. Nedoporučuji žádné čerstvé mámě. 🙂

      A ještě jeden postřeh z aktuálních prdo-pozorování: čerstvý kynutý koláč = průšvih!!, čerstvě dopečený, ještě teplý kváskový chléb z jednozrnky = no problem. Takže jsem teď hodně na tom svém chlebu s máslem…

  3. Dnes jsem objevila Váš blog a musím říct, že už jsem se dlouho tak ze srdce nezasmála a nepobavila, jako při čtení Vašich článků. Zároveň jsem dojatá.
    Jsem už ve věku Vaší maminky, mám vnoučata se kterými prožívám úžasné chvilky na naší zahrádce při objevování kouzel zahradničení a pozorování živočichů na zahrádce žijících. Naše malá zahrádka je také – kam spadne jaké semínko – tam také vyroste- takže „prales“, ale o to je víc zajímavá.
    Moc Vám fandím a těším se na další Vaše psaní.

    • Takové babičky jsou k nezaplacení! Prales je pro děti nejlepší, vidím to u té svojí bordelářky – čím větší choas (doma, na zahradě…), tím větší blaho. Pravda, občas už se o mně pokoušejí mrákoty a mírná touha po větším pořádku se také dostavuje, ale pohled na to blaho ve tváři nakonec zase vítězí.
      Hezké léto a ať vám rostou (ta vnoučata:-)).

  4. Náhodou jsem narazila na Váš blog a musím napsat, že je úplně skvělý 🙂 U článků se moc bavím! Sama mám v září nastoupit na mateřskou, tak vymýšlím jakou další obranu proti mozkovému zakrnění si vedle psaní rigorózní práce připravit a díky tomuto blogu začínám dokonce uvažovat o biozahradničení, hehe. A díky inspiraci s krémovými polévkami jsem včera do přítele dostala asi jeho první cuketu v životě (samozřejmě bez jeho vědomí a ještě mi polévku pochválil jaká byla výborná – přitom jen cuketa zamaskovaná trochou brambor, kari a sójovky >:D ), takže díky moc!
    D.

    • Je mi trochu záhadou, proč má tolik lidí s cuketou psychický problém (včetně mě coby dítěte), když ta zelenina vlastně nijak speciálně nechutná, čili dá se využít skoro na jakékoliv vaření, aniž výsledek chuťově ovlivní – a přesto tolik lidí tvrdí, že by „něco tak nechutného nepozřelo“. Já byla schopná vsugerovat si u cuketové buchty až pozvracení. Dneska dávám cuketu prakticky do všeho. Grilovaná je moc dobrá. Nebo dnes přišla do dýňové polévky. A psala jedna čtenářka, že ji dává do lasagní…
      Užijte si mateřskou a s tou zahrádkou, no víte jak, dobře si rozmyslete, do čeho jdete. Možná vám to změní život… jako mně. 🙂
      Díky a čtěte dál, snad zas brzy bude co.:)

      • Musím souhlasit, já jsem tedy „zeleninová“ byla nad odmalička, maso jsem se naučila až poději (klasický syndrom dítěte, do kterého ve školce ještě za komárů učitelky rvaly násilím tlusté maso ze segedínu) a třeba jíst kůži na kuřecích křídlech mě před pár lety naučil až manžel 😀 Máme taky „biofarmu“ a já bláhová pořídila cuket rovnou 20 sazenic – 10 klasických zelených a 10 žlutých, tak horem dolem rozdáváme, protože vždycky se najde víkend, kdy to přeroste…Ideálně trháme maličké tak do 15- 20 cm délky, ale spotřebovávat stejně nestíháme, příští rok jich vysázím polovičku. Nevím, jak s dítětem, ale sousedka má rok a půl starého chlapečk a dělá k pečenému masu „cuketové zelí“ – nastrouhat, vymačkat vodu, podusit na pánvi a dochutit octem, solí, pepřem a cukrem, prý skvělé a zužitkují se tak i velké cukety. Já hodně dělám buď plněné a zapečené v troubě, na grilu, nebo placičky – směs podobná jako na bramborák a ochucená klidně oreganem nebo koprem nebo šalvějí, na co máme chuť, akorát je nesmažíme, protože cuketa dost sákne olej, ale pečeme na papíře v troubě, to by myslím neublížilo ani během kojení a múžou to jíst i děti, když je to skoro bez oleje 🙂

        Váš blog je srdeční záležitost, moc vám fandím a je prima vidět, že jsou na světě lidé, jako vy!

  5. Krásný článek,jako všechny.
    Pokud mohu přispět se svoji troškou do mlýna, holky s prdíky problém nemají, kluci ano, sousedka mi říkala, že je snad nadýmá i voda. Trvalo jim to cca 3 měsíce než se začali trošku hýbat a pak jsem to zažila u našeho synka, taky měl poblémy aˇt jsem jedla co jedla, já kytkožrout jsem se měla vzdát všeho zeleného a rostlinného.. Takže výdrž a trpělivost! A krásnou dovolenou, neboj, bude líp.
    Krom Vejce a já si půjčte knihu Hajný a já, líbila se mi ještě víc od Evy Beštákové.

    • Děkuju za tip na knížku, bude další v pořadí, kterou si chci na mateřské přečíst. Když mám přece tu mateřskou dovolenou a nevím samou nudou co dělat. 🙂

      Kytkožrout je krásný výraz. Dnes jsem měla lichořeřišnici v polívce, nezávadné, doufám.

      • No, nevím, nevím, malý princoslavil svůj pvní roka číst knihy se mi zatím nedaří.:-)
        Jsem ráda, když se občas dostanu k pc. Ale neměnla bych, jen mě děsí, jak čas rychle pádí..
        Krásné dny.
        Bohunka

        • Čtení knížek… přemýšlím, jestli vůbec letos platit průkazku do knihovny. 🙂 Jedno dítě je honička, druhé čardáš… a jsou i tací, co jich maj ještě víc, neprdí na ně ani na sebe, a přesto září spokojeností (mám takovou známou) – to tajemství bych fakt potřebovala odhalit.

  6. Dobrý den, obvykle komentáře ke článkům nepíši, ale dnes musím udělat výjimku. Při čtení posledního článku jsem si smíchy málem rozlila kafe, fakt! Jsem už rok na mateřské, takže přesně vím o čem mluvíte. Probrečené noci, přemýšlení nad jídelníčkem apod… Prosím pište dále, jste mi inspirací v zahradničení 🙂

  7. Skvělý blog! Klobouk dolů, že si ještě mezi tím vším najdete čas na psaní. Musím říct, že už jsem se dlouho tak od srdce nezasmála 🙂 Kdybyste příspěvky vydala knižně (za což se přimlouvám), budu mezi prvními, kdo si knihu pořídí (a nejen pro sebe), protože stojí opravdu za to! 🙂 Přeji krásné pohodové léto s rodinou…

    • Že jo? Taky už si dlouho říkámm, proč mě ještě neobjevilo nějaké vydavatelství. 🙂
      Času na psaní je čím dál míň, ale pokusím se občas nějaký urvat a nezklamat vás. Také hezké léto přeju!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *